ManşetSivil Toplum

Vegan mahkum Osman Evcan yeniden süresiz açlık grevinde

0

Cezaevinde vegan yemek hakkı için daha önce dört kez süresiz açlık grevine giren,  2012 yılında hükümlü ve tutukluların iaşe yönetmeliğine vegan-vejetaryen yemek maddesinin eklenmesinde de büyük rol oynayan Osman Evcan, kalp ve astım rahatsızlıklarına rağmen Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kendisine psikolojik baskı uygulandığını ve yiyeceklerine zararlı madde katıldığını beyan ettiği birçok yazılı şikâyetin de karşılıksız kaldığını belirterek 26 Mart’tan beri yeniden süresiz açlık grevinde olduğunu duyurdu.

Evcan açlık grevini sonlandırmak için kendisine psikolojik yıldırma yöntemleri uyguladıklarını belirttiği cezaevi çalışanlarına karşı soruşturma başlatılmasını, içine zararlı madde katılmamış sağlıklı vegan yemekleri düzenli alabilmeyi ve diğer mahkûmlarla spor yapma, sohbete çıkma, atölyelere katılma gibi yasal haklarının geri verilmesini talep ediyor. Evcan, ayrıca eyleminde sokak hayvanlarına, kadınlara ve trans bireylere yönelik saldırıları protesto ettiğini de belirtti.

Osman Evcan Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne geçtiğimiz yılın Eylül ve Ekim aylarında gönderdiği mektupta, kurban bayramını protesto ettiğini açıkladığından beri kimi zaman etli yemeklerin kimi zaman da bulaşık suyu gibi ne idüğü belirsiz şeylerin getirildiğini aktarmış; ayrıca gardiyanlar tarafından sözlü tacizlerine maruz kaldığını yazmıştı.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin sosyal medyadan yaptığı çağrı üzerine Şubat ayında yüzlerce kişi BİMER üzerinden Adalet Bakanlığı’na bu sözlü tacizlerin ve getirilen yemeklerdeki yabancı maddelerin akıbetini sordu. Gelen resmi cevaplarda ise delil yetersizliği sebebiyle idari personele soruşturma açılmadığı yazıyordu.

“26 Mart 2018’den beri süresiz açlık grevindeyim”

Osman Evcan yaşadığı son süreçle ilgili ise şunları kaydetti:

“Şubat ayının sonlarında cezaevi mutfağından gelen yemeklerin çeşitli ve sağlıklı olmaya başladığını görünce tekrar yemeye başladım. Ancak Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan elime ulaşan cezaevi personeline soruşturma açılmayacağını belirten 2018/1274 no’lu yazıya 13 Mart’ta itiraz etmemle birlikte bana getirilen yemekler tekrardan yarım patates gibi şeylere döndü ve hatta 18-19 Mart’ta şiddetli mide ağrılarım yine başladı. Bu işte bir kasıt var!

Hiçbir kötü muameleye itiraz etmememiz için bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Kanıt, belge olmadığını söyleyerek suçluları korumuş oluyorlar. 26 Mart 2018’den beri süresiz açlık grevindeyim. Başka seçeneğim kalmadı çünkü. Yakında 60 yaşıma basacağım. Henüz grevin ilk haftasında nefes zorlukları ve kalp sıkışmaları yaşıyorum; ancak bu eylem benim için varoluşsaldır. İfşa etmeseydim kendime olan saygımı yitirirdim. Sonu ölümle sonuçlansa bile taleplerimin arkasındayım.”

Konuyla ilgili ulaşılan Osman Evcan’ın avukatları, cezaevi yönetiminin tavrının olumlu olduğunu ancak konuyla ilgili yeterli soruşturma yapılmadığının altını çizdi.

Osman’ın kardeşi Asiye Evcan ise, “Abimin istediği, 2012’de beri yönetmelikte olan vegan yemeklerle beslenmek ve insan haklarına uygun olarak aşağılanmamak, alay edilmemek.” diye konuştu.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nden çağrı

Osman Evcan’ın yaşadığı sorunları başından beri takip eden Yeryüzüne Özgürlük Derneği, tüm hak savunucularını Osman Evcan’a mektup göndererek destek olmaya ve onun meşru taleplerini faksla cezaevi yönetimine iletmeye çağırdı.

1992’de yasadışı örgüt suçlamasıyla müebbet hapse mahkûm edilen ve daha sonra cezaevinde anarşist ve vegan görüşleri benimseyen Osman Evcan, disiplin cezaları onanmazsa 2022’de tahliye olacak.

 

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.