DünyaManşet

Varufakis’in hedefi Avrupa çapında bir sol hareket

0

Yunanistan eski maliye bakanı Yanis Varufakis, Avrupa çapında bir sol hareket ile siyasete geri dönüyor.

Alman Basın Ajansı’nın (dpa) Neues Deutschland gazetesinden aktardığı habere göre, Yunanistan eski maliye bakanı Yanis Varufakis’in de kurucu üyeleri arasında yer alan yeni sol hareket, 9 Şubat’ta Berlin’de düzenlenecek bir törenle resmen kurulacak. Yeni oluşumun kısaca “DiEM 25” (Avrupa’da Demokrasi Hareketi – Democracy in Europe Movement 2025) olarak anılacağı belirtildi.

20

Berlin’deki Volksbühne’de düzenlenecek kuruluş toplantısında, “Avrupa’nın nasıl demokratikleştirileceği ve artan dağılma tehdidinin nasıl önlenebileceğine” ilişkin fikirler ortaya konacak.

Uluslararası kreditörlerin zorlu şartlarına direnen Varufakis, temmuz ayında maliye bakanlığı görevinden ayrılmıştı. Ayrılma gerekçesinde “Euro Grubunun bazı üyelerinin toplantılara katılmamasını tercih edeceklerini kendisine bildirdiğini” vurgulayan Varufakis, istifasının Başbakan Aleksis Tsipras tarafından “müzakerelerde ilerleme kaydedilmesinde yardımcı olabilir” sözleriyle karşılandığını açıklamıştı.

‘Tsipras başarısızlığa uğrayacak’

Kasım ayı başında Varufakis, istifası ve Tsipras hükümetinin geleceğine ilişkin görüşlerini şöyle özetlemişti:

“Tsipras başarısızlığa uğrayacak. Bunu kendisi de biliyor. Tsipras, inanmadığı halde yardım programını onaylamaya zorlandığını kendisi de ifade etti. Şimdi tuhaf bir durumla karşı karşıyayız. Avrupa’nın muktedirleri, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası, Alman ve Yunan hükümeti uygulanmayacaklarını bildikleri bir yardım programını uygulayacaklarını ifade ediyor. Bu sahtekârlıkla bir ilgimin olmamasını istedim, o nedenle istifa ettim.”

 

(DW Türkçe, Neues Deutschland, DPA)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.