Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Vali duyurdu: İzmir’de vaka sayıları yüzde 50 arttı

0
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kontrollü normalleşme sürecinin ilk günlerini de içine alan 27 Şubat-5 Mart tarihlerinde kentteki Covid-19 vaka sayılarının 8-14 Şubat haftasına göre yüzde 50 arttığını söyledi. Köşger, İzmir’de her gün 7-8 kişinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtti.
 
Vali Köşger şu bilgileri verdi:
 
 “8-14 Şubat haftasında her 100 bin kişide vaka sayımız 44.39, 20-26 Şubat haftasında ise 53.42 oldu. 27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan haftada ise bu rakam 66.47 yükseldi. Kendi içinde vaka sayılarında yüzde 50’ye yakın bir artış var.” .

Denetimler sıklaşacak

Kentte 14 bin kişiyle denetimlere devam ettiklerini, her gün farklı temalarla kontroller yapıldığını kaydeden Köşger, şöyle konuştu:

“Denetimlerimiz sıklaşacak. İzmir’de vatandaşımızın uzun süren salgından sıkılmış olduğunu biliyoruz ancak biraz erken rehavete kapılmanın daha büyük sıkıntılara sebebiyet vereceğini de bilmemiz lazım. Kontrollü normalleşme denilen şey, maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek yaşamak. Buna riayet etmezsek rakamlar hızlı şekilde kırmızı bölgeye evrilecek. Tekrar başa dönmüş olacağız. İzmir 4.5 milyonluk bir şehir. Biz ne kadar denetim yaparsak yapalım herkesin başına bir polis dikmemiz mümkün değil. Vatandaşın kendi sağlığını düşünerek kendi tedbirlerini almasını bekliyoruz.”

İzmir’de artan vaka sayılarına rağmen hastanelerde yoğunluk  yaşanmadığına işaret eden Köşger, “Hastane, yoğun bakım ve entübasyonla ilgili sıkıntımız yok. Özellikle 30 Ekim’deki depremin ardından Kovid-19 kentimizde zirve yapmıştı. O dönemde de sıkıntı yaşamamıştık. Vatandaşımız ‘Virüs mutasyona uğradı artık çok ölümcül değil’ diye düşünebilir ama virüs ölümcül olmaya devam ediyor. Her gün kentimizde 7-8 kişi bu virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.