ManşetTarım-Gıda

Uzmanlardan su uyarısı

0

Uzmanlar gelecekte su sıkıntısı çekileceğine dair sık sık uyarıyor. Yapılan yeni bir araştırma ise su kıtlığının tahmin edilenden daha fazla olduğunu gösterdi.

Doğal Hayatı Koruma Örgütü’nün yeni bir yöntemle yaptığı araştırma su kıtlığının tahmin edilenden çok daha dramatik boyutlarda olduğunu gösterdi.

Örgüt yaptığı açıklamada, bölgelerde su kaynakları ve kullanımıyla ilgili aylık kıyaslama yöntemiyle yapılan hesaplamaya göre, 201 nehir yatağı boyunca yaşayan yaklaşık 2 milyar 700 milyon kişinin yılda en az bir ay yeterli suya ulaşamadığı belirtildi.

Raporu hazırlayan uzmanlardan Ashok Chapagain, yıllık kıyaslamaların nehir yataklarında neler olup bittiği konusunda yanıltıcı bilgiler verebildiğini söyledi.

Aşırı kullanım

1996 – 2005 yılları arasında 405 nehirden alınan verilerin dikkate alındığı kaydedilen araştırmada suyun kullanımıyla ilgili ölçümlere de yer veriliyor. Araştırmada suyun geri çekilmesinde su tüketimi ve kullanımıyla ilgili verilerin de ayrıntılı olarak incelendiği kaydedildi.

Dünyadaki birçok bölgede suyun tarım, endüstri ve içme suyu amaçlı yerine yenisi gelmeyecek şekilde kullanıldığı belirtiliyor.

Sonuçları “PLoS ONE” adlı bilimsel bir dergide yayımlanan araştırma, Doğal Hayatı Koruma Örgütü ve Hollanda üniversitesi Twente’nin yanı sıra başka uluslararası kuruluşların da desteğiyle hazırlandı.

(DW)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.