ManşetTürkiye

Üsküdar’da deprem üzerinden ranta tepki!

0

Ünalan Mahallesi’nde deprem toplanma alanı olarak, spor yapılabilen tek yeşil alanın imara açılarak TÜRGEV’e tahsis edilmesi yurttaşlar tarafından protesto edildi. CHP PM Üyesi Kadir Öğüt, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan ve mahallenin muhtarı Mezengül Şimşek’in de katıldığı protestoda, karardan vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.

Mahalle muhtarı isyan etti

Ünalan Mahallesi Muhtarı Mezengül Şimşek, “Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, mahallede yaşayanların tamamı bu karara itiraz ediyor” dedi. Şimşek, araziyi imara açan AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıkları itirazların ise sonuçsuz kaldığını ifade etti. Şimşek, kararı yargıya taşıdıklarını da söyledi.

Sığınacak yer kalmadı!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise kararı eleştirerek “Deprem olursa halkımız nereye sığınacak? Deprem Toplanma Alanı olarak ayrılan bu araziyi imara açıyor ve TÜRGEV’e peşkeş çekiyorsunuz” tepkisini gösterdi. Yarkadaş şöyle konuştu:

“Bir parça yeşil alan var; o yeşil alana da göz koydunuz. Şimdi burayı da da yandaşlarınız için rant alanına çevirmek istiyorsunuz. İşte plan burada. Plan askıya çıkarılmış, kabul edilmiş. Muhtarımız ve mahalle halkı bu plana itiraz etmişler ama ne yazık ki itiraz reddedilmiş. Belli ki gözü ranttan başka bir şey görmeyenler, Ünalan Mahallesi’nin 80 bin nüfuslu yurttaşlarını hiçbir bir şekilde düşünmüyorlar. Bu rant anlayışı, İstanbul’da tam 470 alanı, yandaşlara peşkeş çeken, yandaşlara rant olarak dağıtan ve artık halkın ayağını basabileceği bir metrekare dahi toprak bırakmayanların anlayışıdır. Bu işin bir parti meselesi olmadığını, yurttaşlarımızın can güvenliği ve sağlığını koruma meselesi olduğunu bir kez daha buradan anlatalım. Ve buradan yetkililere bir çağrı daha yapalım: Gelin yol yakınken, bu yoldan dönün. Ünalan’ın tek yeşil alanını betonla doldurmayın, bu yeşil alanı katletmeyin. Bırakın insanlar gelsinler, burada nefes alsınlar, hava alsınlar; birbirleriyle sohbet etsinler. Deprem olduğunda, kaçıp saklanabilecekleri, can güvenliklerini sağlayabileceği bir yer bulsunlar. Ünalan’ın tek yeşil alanını TÜRGEV’e peşkeş çekmeyin. Bırakın yeşil olarak koruyalım, yeşil olarak kalsın.”

CHP PM Üyesi Kadir Öğüt de uygulamaya tepki gösterdi. Öğüt, “Her yer betonla dolduruldu. Yaşanacak bir yer bırakmıyorlar. Bu anlayıştan İstanbul’u kurtarmamız lazım. Bunu birlikte başaracağız” ifadesini kullandı. Öğüt, mahalledeki diğer yeşil alanın da iki yıl önce bir AVM’ye peşkeş çekildiğini söyledi.

 

(Cumhuriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.