DünyaManşet

Usame Bin Ladin Pakistan’da öldürüldü

0

El Kaide lideri Usame Bin Ladin İslamabad’da bir sığınakta öldürüldü.

Bin Ladin öldürüldü

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD’nin bir numaralı hedefi haline gelen terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Ladin Pakistan’da yapılan bir operasyonla öldürüldü.

İSLAMABAD YAKINLARINDAKİ BİR EVDE ÖLDÜRÜLDÜ
Bin Ladin’in küçük bir askeri birliğin notla operasyonuyla öldürüldüğü açıklanırken, operasyonun Amerikan istihbaratına dayanarak düzenlendiği ve ABD’nin Bin Ladin’in cesedine sahip olduğu belirtildi.

OBAMA AÇIKLAMA YAPTI
ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü açıkladı.

Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Bin Ladin’in öldürülmesi konusunda, “adalet yerini buldu” dedi.

Bin Ladin’in Pakistan’da Amerikan güçlerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü ve cesedinin Amerikalı yetkililerin elinde olduğunu kaydeden Obama, operasyonda hiçbir Amerikalının hayatını yitirmediğini ve sivil kayıpların meydana gelmemesine de dikkat edildiğini söyledi.

Obama, “ABD, El Kaide lideri ve binlerce erkek, kadın ve çocuğun ölümünden sorumlu bir terörist olan Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü bir operasyon yürüttü” ifadesini kullandı.

Bin Ladin’in öldürülmesi ya da ele geçirilmesini terörle savaşta en öncelikli konu olarak gördüğünü vurgulayan Obama, geçen Ağustos’ta Bin Ladin hakkındaki bir ipucu hakkında bilgilendirildiğini ve geçen hafta, Bin Ladin’in öldürülmesi için operasyon yetkisi verdiğini kaydetti.

Obama, Bin Ladin’in Pakistan’ın içindeki bir binada saklandığını ve Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonun bugün gerçekleştirildiğini belirtti.

Hem yurt içinde, hem yurt dışında teyakkuz halinde olmaya devam edeceklerini kaydeden Obama, ABD’nin İslam’a karşı savaş yürütmediğinin tekrar altını çizdi.

Obama, bu gece Pakistan Cumhurbaşkanı Ali Asıf Zerdari’yi aradığını, Bin Ladin hakkındaki ipucuna ulaşılmasında Pakistan ile terörle mücadele işbirliğinin katkı sağladığını söyledi.

ABD Başkanı Obama, ABD’nin Amerikan vatandaşlarının savunulmasında gereken her şeyi yapacağını da vurguladı.

Radikal

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.