ManşetEğitim

UNICEF, UNESCO ve Dünya Bankası raporu: Pandemi boyunca okullar açık kalmalı

0
Fotoğraf: UNICEF

Birleşmiş Milletler bünyesindeki UNESCO ve UNICEF ile Dünya Bankası yayımladıkları ortak raporda Covid-19 riskine rağmen okuların açık kalması uyarısında bulundu.

Haziran ve ekim ayları arasında 150 ülkeden toplanan verilerle hazırlanan raporda özellikle yoksul ülkelerde çocukların eğitimden uzak kalmalarının yarattığı zararın Covid-19 hastalığından daha büyük olduğu vurgulandı.

Raporda düşük ve orta-düşük gelirli ülkelerde çocukların salgının başından bu yana neredeyse 4 ay okul eğitiminden geri kaldığına dikkat çekildi. Rapora göre yüksek gelirli ülkelerde yaşanan okul eğitimi kaybı ise ortalama altı haftaya denk geliyor.

‘Fırsat eşitsizliğindeki artış yıkıcı olabilir’

UNICEF Küresel Eğitim Başkanı Robert Jenkins raporu “Salgının dünya çapında çocukların eğitimi üzerine verdiği zararı görmek için uzağa bakmaya gerek yok” ifadeleriyle kamuoyuna duyurdu. Euronews’in aktardığına göre Jenkins açıklamasında okulların yeniden açılmasına öncelik vermenin ve eksikleri tamamlamak için ek ders sunmanın önemine işaret etti.

UNESCO Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Stefania Giannini ise salgının düşük ve orta-düşük ülkelerdeki eğitimdeki fon açığını arttıracağından beklemek yerine doğru yatırım seçimlerinin şimdiden yapılması gerektiğini vurguladı.

Eğitim sürecinin acilen başlatılması gerektiğine dikkat çeken Dünya Bankası Eğitim Direktörü Jaime Saavedra ise “Salgından önce eğitim yoksulluğundan ve öğrenim fırsatlarının eşitsizliğinden endişe duyuyorduk. Şimdi öğrenimde taban çizgisi düştü ancak, fırsat eşitsizliğindeki artış yıkıcı olabilir” dedi.

Rapordan öne çıkanlar

Rapor düşük ve orta-düşük gelirli ülkelerde çocukların uzaktan eğitime erişim olanağının daha kısıtlı olduğuna ve öğrenim kaybının takibinin daha zor olduğuna dikkat çekiyor. Rapordan öne çıkanlar şu şekilde:

 • Verileri derlenen 150 ülkenin üçte ikisinde okullar tamamen ya da kısmen açıldı.
 • Her dört ülkeden biri ya okulların yeniden açılmasına dair planı uygulayamadı ya da yeni bir tarih belirleyemedi.
 • Düşük gelirli ülkelerin beşte birinde uzaktan eğitim günleri resmi okul günü sayıldı.

Yüzde 40’ı eğitim bütçesinde kesinti yaşadı

 • Eğitim bütçesine ilişkin soruları yanıtlayan 79 ülke arasında düşük ve orta-düşük gelirli ülkelerin yüzde 40’ı eğitim bütçesinde bu yıl kesinti yaşamakta olduklarını ya da önümüzdeki yıl yaşayacaklarını bildirdi.
 • Her ne kadar katılımcı ülkelerin çoğu öğrencilerin eğitimlerini takip ettiklerini bildirse de, düşük ve orta-düşük ülkelerin dörtte biri hiçbir şekilde öğrenci takibi yapmadıklarını belirtti.

Ülkelerin yarısı salgın tedbirlerinde yetersiz

 • Düşük gelirli ülkelerin yarısı Covid-19’a karşı gerekli olan el yıkama tesisatı, sosyal mesafe kuralları ve öğrenci ve öğretmenler için koruyucu ekipman satın almak için maddi imkanlarının yetersiz olduğunu bildirdi. Bu oran yüksek gelirli ülkelerde yalnızca yüzde 5 düzeyinde.
 • Yüksek orta-yüksek gelirli ülkelerin yüzde 90’ında öğretmenlerin okulların kapalı olduğu dönemde eğitime devam etmeleri istendi. Bu oran düşük gelirli ülkelerde yüzde 40’ın altında kaldı.
 • Neredeyse bütün ülkelerde eğitim ihtiyacını karşılamak üzere internet üzerinden bir platform, televizyon ve radyo programları ve evde ders paketleri gibi uzaktan eğitim imkanları hazırlandı.

Yüzde 40’ı psikolojik destek sundu

 • Her on ülkeden dokuzu internet üzerinden eğitim için, genellikle cep telefonu üzerinden ya da düşük ücretli veya bedava bağlantı sunarak erişim hizmeti sağladı, ancak bu erişimin maliyeti açısından ülkeler arasında büyük fark bulunuyor.
 • Her on ülkeden altısı velilere evde eğitim için rehber olması amacıyla malzeme sundu. Bu girişimler yüksek gelirli ülkelerde daha sıklıkla görüldü.
 • Her on ülkeden dördü okulların kapalı olduğu dönemde çocuklar ve onlara bakan kişiler için psikososyal danışma hizmeti sundu Bu girişimler yüksek gelirli ülkelerde daha sıklıkla görüldü.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.