SağlıkKoronavirüs SalgınıManşet

Türkiye’nin Covid-19 aşısı aldığı Sinovac’ın geçmişte rüşvetle aşı onaylattığı ortaya çıktı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Türkiye’nin Covid-19 hastalığına karşı Çin’den 50 milyon doz sipariş verdiği Sinovac Biotech firmasının CEO’sunun geçmişte Çin’in ilaç düzenleme kurumuna aşı onaylarını hızlandırmak için rüşvet verdiği ortaya çıktı.

Çin merkezli ilaç şirketi Sinovac, 2003 yılında SARS aşısı için ilk klinik testlere başlayan ve 2009’daki kuş gribi aşısını dağıtan ilk şirketti.
Washington Post, Sinovac CEO’su Yin Weidong‘un geçmiş aşılarla ilgili ülkenin ilaç düzenleme kurumuna rüşvet verdiğini ortaya çıkarttı.

10 yıl hapis cezası aldı

Haberde yer alan bilgilere göre 2016 yılında Sinovac’ın kurucusu ve icra kurulu başkanı Yin Weidong, aşı incelemelerini denetleyen düzenleyici bir yetkili olan Yin Hongzhang ve eşine 83 bin dolardan fazla rüşvet verdiğini itiraf etti.

Yin Hongzhang ise rüşvet karşılığında Sinovac’ın aşı sertifikalarını hızlandırdığını kabul etti. Düzenleyici yetkili, Sinovac ve diğer yedi şirketten rüşvet aldığı için 2017’de on yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer rüşvet iddiaları

Bunun ardından Çin’de en az 20 hükumet yetkilisi ve hastane yöneticisi 2008 ve 2016 yılları arasında Sinovac çalışanlarından rüşvet aldığını itiraf etti. Şirket, 2017 yılında rüşvet skandallarıyla ilgili bir iç soruşturma başlattığını duyursa da hala sonucunu açıklamadı.

Yin Weidong, Sinovac tarafından suçlanmadı ve şirketin Covid-19 aşı girişimini denetlemeye devam ediyor. Sinovac geliştirdiği koronavirüs aşısı için Türkiye, Brezilya, Endonezya gibi pek çok ülke ile anlaşma sağladı.

 

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.