İklim KriziManşet

Türkiye’nin 2100 iklim öngörüsü: yağışlar azalacak, sıcaklıklar artacak

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Azasi kuraklıkProf. Dr. Levent Şaylan, Türkiye’de 2100 seneye kadar yağışlarda yüzde 20 düşüş, sıcaklıklarda ise 4-5 derece artış olacağını öngördüklerini söyledi. Şaylan, muhabirine yaptığı açıklamada, iklim değişikliklerinden Türkiye’nin negatif istikamette etkileneceğini belirtti.
İkim değişiklikleriyle yalnizca Türkiye’de değil dünyada global ısınma probleminden kaynaklı değişimlerin olacağını altını çizen Şaylan, şöyle konuştu:
“İklim değişiklikleri üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Yapılan araştırmalarda ülkemizin bir takım bölgelerinde yağışlarda azalmanın, sıcaklıklarda artmanın olacağı saptadi.Türkiye’de 2100 seneye kadar yağışlarda yüzde 20 düşüş, sıcaklıklarda ise 4-5 derece artış olacak. Burada hem bölge hem ülke hem de il bazında nasıl etkilenme olur, buna bakmak gerekir.”
Şaylan, tarımın iklim değişikliklerinden etkilenecek en önemli sektörlerden biri olacağını ifade etti. Trakya’nın ülke tarımında önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Şaylan, şöyle devam etti:
“Türkiye’nin tek Zirai Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Kırklareli’nde. Bu önemli bir şanstır ve fırsattır Trakya için. Uzun zamandır araştırma merkezi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü olarak birlikte araştırma projeleri yürütüyoruz. Bu projeler kapsamında iklim ne kadar değişebilir, bir takım bitkilerin gelişimini nasıl etkiler ve bu arada bu bitkilerde abuhavası nasıl etkiler gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Evrensel radyasyonu dediğimiz güneş radyasyonunda artma riski vardır. Bu tür rizikolar de tarım sektörünü etkiler.”

En fazla İç Anadolu Bölgesi etkilenebilir

Şaylan, iklim değişikliklerinin yerel olarak farklılık göstereceğini, değişikliklerden en fazla İç Anadolu Bölgesi’nin negatif etkilenebileceğini bildirdi. Araştırmalara göre Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yağışlarda azalma görüldüğünü aktaran Şaylan şöyle devam etti: “Ülkedeki sıcaklıklarda 4,5 – 5 derece artmalar bekleniyor. Bu rakamlar önemli rakamlardır. Belki üretici veyahut insanoğlu birkaç ay sonrasını, yarını, en fazla makale veyahut kışı düşünebilir ancak karar vericilerin veya planlayıcıların 10, 30, 50 veya 100 yıl sonra o bölgede neler olacak, neler yaşanabilir bunları bilmesi ve ona göre tasarı yapması gerekir. Ülkemizde de bu risk vardır. İklim değişikliğinden negatif etkilenme riski vardır. Buna karşı inşa edilmesi gerekenler bellidir.”

Şaylan, iklim değişikliklerinin hangi bölgelerde hangi sektörleri ve alanları nasıl etkileyeceğine konusunda hassas çalışmalar yapılmasının ehemmiyetine değindi. Bunun yalnizca bir disiplinin, bir bilim adamının yapabileceği bir çalışma olmadığını dile getiren Şaylan, şunları anlattı: “Disiplinler arası bir çalışma yapılmalı. Üreticilerle de konuşarak araştırma yapılmalı. Her bölgede aynı üretim olmuyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde suyumuz var orası sıcaklıktan etkilense bile potansiyel var. Devamlı akan akarsu var. Aynı hararet artışı Ege’de, İç Anadolu’da gerçekleşse, burada su potansiyelimiz düşük.”

Şaylan, Türkiye açısından bilhassa İç Anadolu Bölgesi’nin önemli olduğunu vurguladı. Bölgenin, Türkiye’nin hububat üretimi yapılan alanlarından bir tanesi olduğunu ve düşük yağışla bu tarım faaliyetinin yürütüldüğünü belirten Şaylan, şunları kaydetti: “İklim değişikliklerinden en fazla İç Anadolu Bölgesi negatif istikamette etkilenebilir. Buralardaki az bir değişiklik dahi Türkiye’deki hububat imalatını negatif etkileyebilir. Burada yağışın miktarının artması veya azalmasından ziyade bunların zamansal değişimleri ehemmiyetlidir. Zirai alanlarda şöyle bakarız olaya, miktar azalabilir ama öyle güzel zamanlarda düşebilir ki verimi etkilemeyebilir. Dolayısıyla inşa edilmesi gereken çok araştırma var.”

 

Kaynak: www.haberlersaglik.com

 

 

Kategori: İklim Krizi