KadınKültür-SanatManşet

Türkiye’de kadına yönelik şiddeti konu alan Dying to Divorce, İngiltere’nin Oscar adayı

0

Türkiye’deki aile içi ve kadına yönelik şiddeti konu alan “Dying to Divorce” (Ölümüne Boşanmak) filmi, İngiltere’den “En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film” kategorisinde Akademi ödüllerine aday gösterildi.

25 Kasım’da İngiltere’de gala yapan belgesel, Birleşmiş Milletler’in şiddetle mücadele amacıyla gerçekleştirdiği 16 Günlük Aktivizm Kampanyası ile aynı dönemde, 26 Kasım’da İngiltere sinemalarında vizyona girdi.

İngiliz yönetmen Chloe Fairweather ve yapımcı Sinead Kirwan‘ın beş yılda çektiği belgesel, Türkiye’deki kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin kurbanlarının yanı sıra buna karşı mücadele eden kadın hareketini de yakından takip ediyor.

‘Türkiye’de çekilmesi riskli olurdu’

Filmin galasında, koşuna Fairweather şunları söyledi: “Filmi bitirmenin mümkün olmayacağını hissettiğim birçok zaman oldu. Sinead’in yanımda olmasının iyi yanı buydu. Birimiz düştüğünde, diğerimiz ona cesaret veriyordu. Filmin Bafta‘nın Oscar adayı seçilmesine çok sevindim. Bu çok önemli bir hikaye olmasına rağmen, Türkiye’deki yapımcılar tarafından Türkiye’de çekilmesi çok riskli olurdu.”

 

Belgesel filme konu olan kadına şiddet olayları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu‘nun açmış olduğu davalar arasından seçildi. Belgeselin merkezinde avukat ve aktivist İpek Bozkurt’un davaları ve konuyla ilgili çalışmaları yer alıyor.

İstanbul Film Festivali seçkisine alınmamıştı

“Ölümüne Boşanmak” belgeseli, bu seneki İstanbul Film Festivali seçkisine alınmamıştı. Susma Platformu‘na konuşan belgeselin yapımcılarından Seda Gökçe ve Özge Sebzeci, filmin seçkiye alınmama sebebinin ‘şu andaki politik atmosfer’ olarak belirtildiği açıklamıştı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.