SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Türkiye’de ilk aşı denendi, bazı gönüllülere ‘boş aşı’ yapılacak

0

Çin‘de üretilen koronavirüs aşısının faz 3 çalışmalarına dahil edilen Türkiye’de aşının ilk gönüllü uygulaması dün Hacettepe Tıp Fakültesi’nde üç sağlık çalışanına uygulandı.

Fakültede klinik çalışmasını yürüten Prof. Dr. Murat Akova, “Aşı çalışmalarını şöyle yapacağız, 13 bin kişiyi hedefliyoruz Türkiye’de nihai olarak. İlk aşamada 1200 kişi hastalık açısından ön planda ve riskli olan sağlık personeli olacak. Bunu da ikiye böleceğiz ve yarısına boş aşı yarısına da yine Covid-19 aşısını yapacağız ki aşının etkili olup olmadığını görelim” dedi

Buna göre, gönüllülerin ikisine gerçek aşı, birine boş aşı (plasebo) yapılacak. Aşı yapılanlarda hastalık görülmezse boş aşı yapılanlara da tavsiye edilecek.

Aşı denemesiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Serhat Ünal şöyle konuştu:

“İsteği olan aşılardan iki tanesi, Türkiye’ye ‘Faz 3 çalışmalarında destek olur musunuz’ diye müracaatta bulundu. Faz 3 denince acaba kötü bir şey mi gibi, ‘bizim insanımızı kullanıyorlar’ gibi kavramlar geliyor. Bunlar gönüllü bazında ve kurallarına göre yapılmak kaydıyla, aynı anda Almanya’da, Brezilya’da, İngiltere’de, ABD’de, Şili’de, Endonezya’da çalışılırken, o ülkelerin kabul ettiği evrensel kurallar çerçevesinde her türlü tedbir alınarak yapılmaktadır. Orada yapılanlardan farkı olamaz.

25 merkez belirlendi. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra da Hacettepe ilk oldu. Kademe kademe 25 merkezde yapılacak. Ülke çapında Faz 3 çalışması gerçekleştirilecek. Bu bitince başka aşı gelecek. Üç aydan daha fazla zamandır bu işe hazırlanıyoruz. . Hacettepe sağlık açısından önde olan bir üniversitedir. Enstitümüzde geliştirilen bir yerli aşımız vardır. Hayvan çalışması aşamasındadır.”

Ünal aşının koruyuculuk süresiyle ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi: 

“Kötü senaryoda üç-dört ay… Hatta altı aya kadar. İyi senaryoda üç-dört yıl koruyabilecek aşıdan bahsediyoruz. Altı ay bile korusa, bir kere zinciri kırarsanız, pandemiyi durdurma şansınız olacak.”

Kime boş aşı yapıldığını yapan da bilmeyecek 

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova ise deneme ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Toplamda Türkiye’de 13 bin kişiyi hedefliyoruz. 13 bin kişinin ilk aşamada 1200 kişisi, hastalık  açısından ön planda ve en riskli gruptaki sağlık personelleri olacak. Grubu ikiye böleceğiz. Tırnak içinde söylüyorum ‘kör ya da maskelenmiş’ olarak yapılacak. Ne aşıyı uygulayacak bizler ne de aşının uygulandığı gönüllüler bunu bilmeyecekler. Bu grubun yarısına aşı, yarısına boş aşı yani plasebo vereceğiz.

1200 kişilik sağlık grubunu aşılarken diğer gönüllülere de aşı yapacağız. Gönüllülerde 2 kişiye aşı, bir kişiye plasebo verilecek. Boş aşı yapılan gönüllülerde belli sayıda hastalık ortaya çıkacak olursa, bizden ayrı denetleme kurulumuz var. Onlar bu hastalık ortaya çıkan grupta kimse aşı yapılmış kime boş aşı yapılmış ona bakacaklar. Eğer aşı yapılan grupta hastalık görülmemişse, o zaman geri dönüp boş aşı alanlara ‘size de aşı öneriyoruz, aşı etkili oldu’ diye, onlara da aşıyı yapacağız.”

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.