ManşetTürkiye

Türkiye’de havalimanlarına son 34 yılda 3’üncü ağır saldırı

0

38 kişinin öldüğü, Atatürk Havalimanı saldırısı Türkiye’deki havalimanlarını hedef alan en ağır saldırı oldu

36 kişinin hayatını kaybettiği 140 kişinin de yaralandığı Atatürk Havalimanı saldırısı Cumhuriyet tarihinde havalimanlarına düzenlenen en ağır terör saldırısı olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de son 34 yılda dün gece Atatük Havalimanı baskınıyla birlikte toplamda 3 terör olayı daha yaşandı.

35

Tarihler 7 Ağustos 1982’yi gösterirken Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan adlı iki ASALA terör örgütü mensubu, Esenboğa Havalimanı’nda pasaport kontrol sırasında silahlarını çıkartarak ateş etmeye başladı. Polislerden karşılık gelince iki saldırgan 20 rehine ile birlikte kafeteryaya saklandı. Buraya yapılan operasyonda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırganlardan Levon Ekmekçiyan canlı olarak yakalandı.

İkinci saldırı, 23 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Saatler 02.00’yi gösterirken meskun alandan havalimanına havan atışı yapıldı. Olayda uçağa isabet eden parçalardan 30 yaşındaki temizlik görevlisi Zehra Yamaç ağır yaralandı. Yamaç, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bir temizlik işçisi de ağır yaralandı.

 

(NTV, T24)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.