Manşetİklim Krizi

Türkiye’de ekim ayı yağış ortalaması yüzde 58 azaldı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de uzun yıllar ekim ayı yağış ortalaması 51 milimetre olarak ölçüldü. Geçen yıl ekim yağışları 27,4 milimetre kaydedilirken, bu yıl ekimde yüzde 21 azalarak 21,7 milimetre olarak kayıtlara geçti.

Bu yılın ekim yağışları, uzun yıllar alınan ortalamaya göre yüzde 58 azaldı. Yağışlar ülke genelinde normalin ve geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşti.

Son 40 yılın en düşük yağışı

Ekim yağışları, Bursa civarı ile Sinop, Antalya hattının doğusunda normallerine göre azalma gösterdi. Yağışlardaki azalma Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yüzde 90’ın üzerine çıkarken, her iki bölgede de son 40 yılın en düşük ekim ayı yağışı gerçekleşti.

AA’nın aktardığına göre Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta civarları, Muğla’nın batı ve güneyi ile Trakya’nın kuzey kesimleri normallerine göre yüzde 40’ın üzerinde artış gösterdi.

Ekim ayında en az yağış 0,1 milimetrenin ile Mardin‘de, en fazla yağış ise 103,9 milimetre ile Rize’de gerçekleşti. Eylül ayında en düşük yağış, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kaydedildi.

Sebep iklim krizi

İstanbul Politikalar Merkezi tarafından yayınlanan “İklim Değişikliği ve Kuraklık” isimli raporda azalan yağışların iklim değişikliğinin bir sonucu olduğu belirtiliyor.

İPM İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Dr. Ümit Şahin ve Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Değişikliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz tarafından kaleme alınan rapor sera gazlarının artmasıyla Türkye’de artan kuraklık riskinin altını çiziyor.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.