İklim KriziManşet

‘Türkiye en çok karbon salımı yapan 15’inci ülke’

0

Küresel emisyonları inceleyen en detaylı bilimsel çalışmalardan biri olan Küresel Karbon Bütçesi 2019 raporu açıklandı. Çalışma küresel sera gazı emisyonlarının 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Raporda  kömürde küresel bir düşüş olmasına ve bunun sevindirici olmasına rağmen, özellikle doğal gaz ve petrol kullanımına bağlı olarak emisyonların, 2019 yılında yüzde 0.6 oranında artış olduğu belirtiliyor.

Rapora göre 2019 yılında emisyonların artış hızının 2018’e göre azaldığını belirtse de, bu yavaşlamanın yeterli olmadığını ve 1.5 derece sınırı için daha hızlı bir biçimde emisyon azaltımı yapılması gerektiği ifade ediyor.

Madrid’de şu sıralarda süren BM İklim Zirvesi’nde (COP25) çalışmayı açıklayan araştırmacılara göre, düşük karbon teknolojilerindeki son yıllarda yaşanan artışa rağmen, küresel emisyonlarda inişe geçiş başlamadı ve bu emisyon artış trendi Paris Anlaşması’nın 1,5°C hedefinden uzaklaştırıyor.

Aynı zamanda en çok salım yapan 20 ülkenin de listelendiği çalışmada, Türkiye’nin de bu 20 ülke arasında olduğunu ve en çok emisyonu olan 15. ülke olduğunu ifade ediliyor.

En çok karbon salımı yapan üç ülke ve Türkiye’ye dair veriler.

Tabloda da görülebileceği gibi, Çin ve ABD‘de emisyon artış hızlı önemli ölçüde düşerken, AB‘de ise emisyonlar mutlak azalım gösteriyor. Bu durumu raporu yazan uzmanlar enerji sektöründe kömür kullanımındaki azalmaya bağlıyor.

Çalışmanın tamamına linkten ulaşabilirsiniz.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.