Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Türkiye Bankalar Birliği: Tam kapanmada bankacılık hizmetleri kesintisiz sürecek

0

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 17 gün sürecek tam kapanma sürecinde banka şubelerinin 10.00-16.00 saatlerinde, sayıları banka yöneticileri tarafından belirlenecek şekilde ve makul sayıda personel ile hizmet vereceğini açıkladı.

TBB tarafından yapılan açıklamada, kısıtlama döneminde banka müşterilerinin işlemlerini şube dışı hizmet kanallarından yapmalarının önemli olduğuna da dikkat çekildi.

‘Bankacılık hizmetleri devam edecek’

TBB açıklamasında, bankacılık hizmetlerinin ve ödeme sistemlerinin bu dönem boyunca kesintisiz olarak devam edeceğini kaydetti:

Alınan tedbirlerin başarıya ulaşabilmesi için kurallara hassasiyetle uyulmasının gerekli olduğu aşikardır. Bu bağlamda, kısıtlama süresince banka müşterilerinin işlemlerini şube dışı hizmet kanallarını kullanarak yerine getirmeleri önem arz etmektedir.

Bankalar toplum, müşteri ve çalışan sağlığının korunmasına azami ölçüde dikkat ederek, bankacılık hizmetlerini ve ödeme sistemlerini kesintisiz olarak sürdürecektir. Banka şubeleri 10.00-16.00 saatleri arasında, sayıları banka yönetimlerince belirlenecek şekilde ve makul sayıda personel ile hizmet verecektir. Banka müşterileri bölgelerindeki açık şubelere ilişkin bilgiye ilgili bankaların internet sitesi ve diğer iletişim kanallarından ulaşabilirler.”

Çek işlemleri hakkında açıklama

Türkiye Bankalar Birliği, bu dönemde çek işlemlerinin nasıl devam edeceğiyle ilgili de bilgilendirmelerde bulundu:

Çek işlemlerinde, banka şubeleri kısıtlama süresince açık olduğundan banka şubesine gelen müşterinin (çek hamilinin) çekini ibraz ederek, hamil sıfatı ile işlem yapılmasını talep etmesi halinde hesapta para varsa çek ödemesi gerçekleştirilebilecek, çekin karşılığı hesapta mevcut değilse muhatap banka tarafından konuya ilişkin mevzuat hükümlerine göre işlem yapılabilecektir. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle hamili olduğu çeki bankaya ibraz edemeyen çek hamilleri ise Türk Ticaret Kanunu’nun 811. madde hükmünden yararlanabilecektir.”

‘Edim süreleri uzatılabilir’

Bunun yanında, tam kapanma süresi boyunca işlem yapılmak istenen banka şubesinin kapalı olması sebebiyle 30 Nisan-14 Mayıs tarihlerinde bankalara olan edimlerini vadesinde yerine getiremeyecek müşterilere, talepleri ve tarafların uzlaşmasıyla edim sürelerinin uzatılması konusunda üyelere tavsiyede bulunulmasına karar verildiğinin altı çizildi.

Edimlerini zamanında yerine getiremeyecek müşterilerin TBB Risk Merkezi‘ne yapılan bildirimlerinin Risk Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulaması‘na göre yapılmasının üyelere hatırlatılması ve tavsiyede bulunulmasına ilişkin karar alındığına da vurgu yapıldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.