EnerjiManşet

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan kaliforniyum açıklaması

0

Ankara’da ele geçirilen ve 70 milyon dolar değerindeki kaliforniyum olduğu iddia edilen madde ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan son dakika açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“19.03.2018 tarihinde Basın- Yayın kuruluşlarında yer alan haberde, Polis operasyonu neticesinde yaklaşık 1,5 kg Nükleer maddenin (Calforniyum) ele geçirildiği belirtilmiştir.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK), Ankara Emniyet Müdürlüğünden konunun aktarılmasının hemen ardından, TAEK uzmanları yakalanan maddeye ilişkin ilk ölçümlerini mobil detektör kullanarak yapmış ve maddenin radyoaktif bir özellik göstermediğini tespit etmişlerdir.

Duruma ilişkin olarak ilgili Emniyet birimleri bilgilendirilmiştir. Akabinde maddeden alınan numune TAEK’in son teknolojik imkanlarının bulunduğu Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezinde detaylı analize tabi tutulmuştur.

İlk FTIR analizi sonuçlarına göre ele geçirilen maddenin (poly(sodium 4-styrenesulfonate)) olduğu tespit edilmiştir.

Bu madde organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır. Madde ile ilgili detaylı analizlere devam edilmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.”

Kaliforniyum maddesinin gramı 4 milyon dolar değerinde

Ne olmuştu?

Ankara’da dün operasyon düzenlenmiş, 1 kilo 441 gram kaliforniyum maddesi ele geçirildiği iddia edilmişti.

Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alınırken şebeke üyelerinin maddenin satışıyla ilgili 72 milyon dolara anlaştıkları iddiası ajanslara yansımıştı.

Operasyonun ardından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) uzmanları özel cihazlarla Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek maddeyi incelemek üzere merkeze götürmüşlerdi.

Maddenin nereden, nasıl getirildiği ve satış için kimle anlaşıldığına yönelik araştırmalar sürüyor.

Kaliforniyum maddesi adını 9 Şubat 1950’de Amerikalı kimyagerler Gleen T. Seaborg, Albert Ghiorso, Stanley G. Thompson ve Kenneth Street tarafından sentezlendiği Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden alıyor.

 

(Hürriyet)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.