LGBTİ+Manşet

Turist bahanesi: İstanbul Valiliği yarın düzenlenecek Onur Yürüyüşü’nü yasakladı!

0

İstanbul Valiliği, LGBTİ üyelerinin yarın düzenleyeceği Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Valilik, yasak gerekçesi olarak turistlerin güvenliğini ve kamu düzenini gösterdi.

İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşünü yasakladı. Valilik, yasak kararını internet sitesinden yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00’da İlimiz Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı’nda “Onur Yürüyüşü” adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.

Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Kıymetli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, Güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir.”

(Yeşil Gazete)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.