ManşetTürkiye

TTB’den dans eden doktora ilişkin açıklama: Hekimlerin özel yaşamına karışmayız

0

Türk Tabipleri Birliği (TTB), katıldığı programda dans ettiği gerekçesiyle hakkında inceleme talebi verildiği iddia edilen doktorla ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada “TTB, hekimlerin özel yaşamına ilişkin bir değerlendirmede bulunmaz” ifadeleri kullanıldı.

Ne yaşandı?

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Banu Küçükpolat, Seda Sayan‘ın sunduğu bir televizyon programına çıkarak dans etmesiyle sosyal medyada gündem olmuştu.  Daha sonra çıkan haberlerde TTB’nin İstanbul Tabip Odası Başkanlığı’na konuyla ilgili yazı gönderdiği ve yazıda şu ifadelerin yer aldığı belirtildi:

“Sabahın Sultanı Seda Sayan” adlı televizyon programında konuk olan Op. Dr. Banu Küçükpolat’ın tıbbi deontoloji ve hekimlik meslek etiği kuralları ışığında disiplin işlemleri yönünden değerlendirilmesini ve sonucundan tarafımıza ve ilgililerine bilgi verilmesini bekleriz.”

‘Özel yaşama ilişkin değerlendirmede bulunmayız’

Kadın doktorun özel yaşamında yaptığı hareketlerin inceleme konusu olmasına dair sosyal medyadan gelen açıklamaların ardından TTB yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

“Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) şikayet başvurusu olduğunda oda tüzel kişiliğinin şikayeti inceleyip kendi yetkisi ile vereceği karara dayanan benzer nitelikteki yazı örneği ile birlikte şikayetler ilgili odalara iletilmektedir.

Her gün yapılan 50-60 civarında benzer iç yazışmadan biri, hekimin televizyon programında dans etmesi ile ilgili olduğu izlenimi verecek şekilde haberlere yansımıştır. Gerek TTB gerekse tabip odaları, hekimlerin hekimlik mesleğinden doğan yükümlülük ve etik ilkelerle uyumlu mesleki uygulamasını denetleme yetkisine sahip olup; bunun dışında “dans etmesi” gibi özel yaşamına ilişkin bir değerlendirmede bulunmaz.

Hekimlik mesleğinden doğan yükümlülük ve etik ilkelerle uyumlu mesleki uygulamanın ihlali yönünde bir iddia ve şikayet olduğunda da TTB, tabip odalarının soruşturma açıp açmayacağını, açacaksa hangi maddelerden soruşturma açacağını değil; tıbbi deontoloji ve etik ilkeler yönünden değerlendirme yapılması talebini iletir. Karar verici merci, oda tüzel kişiliğidir.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.