Türkiye

TSK’dan Balyoz açıklaması

0

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde bir basın açıklaması yayınlayarak 163 personelinin hala tutuklu olmasını anlamadıklarını belirtti.

Balyoz Darbe Planları ile ilgili olarak 163 personelinin tutukluluk halinin devam etmesiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada şunlar denildi;

“5-7 Mart 2003 tarihinde 1’inci Ordu Komutanlığı’nda yapılan bir plan semineri ve bu seminerle ilişkilendirilmeye çalışılan ve bir darbe planı olduğu iddia edilen planla ilgili olarak başlatılan kovuşturma işlemi devam etmektedir.

Halen tutuklu bulunan 163 askeri personelin, tutuksuz yargılanmak üzere yaptıkları müracaat 5 Nisan 2011 tarihinde itiraz mahkemesi tarafından ikinci kez reddedilerek, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.

Devam eden yargı sürecine müdahale anlamına gelebilecek davranışlardan özellikle kaçınan Türk Silahlı Kuvvetleri, yargılamayı etkilemeyecek şekilde, çeşitli defalar açıklamalar yaparak, ilgili makamları bilgilendirerek, yapılan seminerin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neleri kapsadığını ve kimlerin hangi emirlerle katıldığını tereddüte yer bırakmayacak şekilde izah etmiştir. Benzer hususlar, savcılık makamlarınca görevlendirilen bilirkişi raporlarında da açık bir şekilde yer almaktadır.

Hal böyle iken, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir.

Bu nedenle, dün verilen tutukluluk halinin devamına ilişkin kararı kamuoyunun bilgisi için olduğu gibi yayınlıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Davadaki sanıkların tutukluluk hallerine itiraz edilmiş ancak mahkeme oy çokluğu ile bu talebi reddetmişti. (Ntv)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.