İklim KriziManşet

Trump yönetimi, iklim değişikliğine ilişkin uzun vadeli tahminlerin durdurulmasını istedi

0

Devletin çevre ajansından, iklim değişikliğinin uzun vadeli etkileriyle ilgili tahmin yürütmeyi bırakmasını talep etti. Uzmanlar bunu, bilimin siyasete alet edilmesine yönelik ‘yaygaracı bir çaba’ olarak değerlendiriyor

Trump, eski başkan Barack Obama döneminde iklim değişikliğiyle ilgili alınan kararları 2017’de kaldırmıştı.

ABD’de Donald Trump yönetimi hükümete bağlı çevre ajansından, iklim değişikliğinin ABD üzerindeki uzun vadeli etkileriyle ilgili uzun vadeli etkileriyle ilgili tahmin yürütmeyi durdurmasını istedi.

New York Times’ın haberine göre, Beyaz Saray’ın atadığı ve daha önce petrol jeoloğu olarak görev yapan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) Başkanı James Reilly, iklim değişikliğinin muhtemel etkilerinin tahmini için 2040’a kadar yalnızca bilgisayar ortamında oluşturulan modellere başvurulması talimatını verdi.

USGS, iklim değişikliği konusunda daha önce yüzyılın sonuna kadar modelleme yapmıştı. Buna göre, yüzyılın ikinci yarısında küresel ısınmanın en çarpıcı etkilerinin görülmesi bekleniyor.

Ulusal İklim Değerlendirmesi Raporu değişecek

Alınan kararın, iklim değişikliğinin Amerikan toplumun her kesimine etkisine dair öngörüleri içeren ve 4 yılda bir hazırlanan kuruluşlararası Ulusal İklim Değerlendirmesi raporunu etkilemesi bekleniyor.

Geçen yıl yayımlanan ve Başkan Trump’ın reddettiği son raporda, yüzyılın sonunda küresel ısınma yüzünden ABD’nin karşılaşabileceği yıkıcı ekonomik ve sağlık sorunlarını  öngörmek için bilgisayar modellerine başvurulmuştu.  Bu durumda, 2021-2022 itibarıyla yayımlanması beklenen bir sonraki raporda, en kötü durum senaryosularına dair tahminler olarak yer almayacak.

Woods Hole Araştırma Merkezi’nden iklim bilimci Philip Duffy, son kararı, bilimin siyasete alet edilmesine yönelik “yaygaracı bir çaba” olarak nitelendirdi.  Söz konusu hamle, Beyaz Saray’ın, iklim bilimini baltalamak ve Dünya üzerinde yaşamın çoğu için varoluşsal bir tehdit oluşturan kontrolden çıkmış ısınmayla mücadele çabalarına meydan okumak için başvurduğu girişimlerin son halkası oldu

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.