İklim KriziManşet

Trump Paris İklim anlaşmasından ABD imzasını geri çekiyor

0

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan imzasını çektiğini duyurdu.

Trump, anlaşmanın ABD’nin ‘dezavantajına olduğunu, diğer ülkelere ABD’ye karşı ekonomik avantaj sağladığını’ söyledi.

ABD’nin yeni ‘daha adil bir anlaşma arayışında olacağını’ ifade eden ABD Başkanı “Bugünden itibaren anlaşmaya uymaya son veriyoruz” dedi.

Anlaşma, fosil yakıtlarının kullanımının kısaltılması ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasıyla, küresel sıcaklık artışının 1,5 ila 2 derecede kalması için ülkelerin çaba göstermesini öngörüyor.

Trump, seçim kampanyası süresince ABD başkanı olduktan sonra 100 gün içinde ülkenin kömür endüstrisini geliştirmek adına anlaşmadan çekileceği vaadinde bulunmuştu.

Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, anlaşmadan çekilmesinin ülkenin petrol ve kömür endüstrisine yardımcı olacağını savunuyor.

Anlaşma için “hiç adil değil” diyen Trump, yeni kömür madenleri açılacağını, Batı Virginia ve Pensilvanya’da planlamaya başladıklarını söyledi.

Paris İklim Anlaşması’yla çok sayıda ABDlinin işlerini kaybedeceğini belirten Trump “Bizim ihtiyacımız olan bu değil. Kömür madencilerini çok seviyorum” dedi.

Muhalifler, bu kararla beraber ABD’nin müttefikleriyle arasının açılacağı görüşünde.

Trump’ın kararına tepkiler

ABD eski Başkanı Barack Obama, yazılı açıklamasında Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararını eleştirdi.

Obama, “Paris Anlaşması’nda kalan uluslar, yaratılan istihdam ve endüstrilerden faydalanacak uluslar olacaktır (…) ABD yönetimi geleceği reddeden bir avuç ülke arasına dahil olsa da, devletlerimiz, şehirlerimiz, iş dünyası, gelecek nesiller için elimizdeki tek gezegenin korunması için yardımcı olup, yol göstermek için elinden geleni yapacaktır” dedi.

New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo, Trump konuşmasını bitirince yayımladığı açıklamasında “Beyaz Saray’ın düşüncesizce aldığı Paris Anlaşması’ndan çekilme kararının etkisi yalnızca ABD’ye değil, tüm gezegene yansıyacaktır” mesajı verdi.

Trump’ın kararını eleştiren Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, anlaşmaya destek için belediye binasının akşam yeşil ışıkla aydınlatılacağını söyledi.

Hidalgo, “Beyaz Saray ne karar alırsa alsın, şehirler Paris Anlaşması’nın sorumluluklarını yerine getirecektir. Gezegenin geleceği için başka alternatif yok” dedi.

ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry de karar için “utanç verici” ifadesini kullandı.

‘Süreç 2019’dan öne başlayamaz’

BBC Washington muhabiri Anthony Zurcher, anlaşmadan çekilme kararının kolay uygulanamayacağını söylüyor.

Zurcher, Trump’ın anlaşmadan imza çekme kararını tebliğ etse de, resmi sürecin bir sene sürdüğünü ve 2019 yılı Kasım ayına kadar başlayamayacağını dile getirdi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 2015 yılında yaklaşık 200 ülkenin katılımıyla imzalanan anlaşmada, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması konusunda uzlaşılmıştı.

Anlaşmada imzası olan ülkeler, küresel sera gazı emisyonunu düşürmeyi hedefliyor. Bu adım, fosil yakıtların yanması sonucu oluşan karbon diyoksit gazının da azaltılması anlamına geliyor.

 

BBC Türkçe

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.