LGBTİ+Manşet

Translara servis açmayan işkembeciye ayrımcılık cezası

0

Ankara’daki Köroğlu İşkembecisi‘nde , yemek yemeye giden üç transa servisleri toplayarak “İçeri giremezsiniz, travestilere servis açmıyoruz” diyerek saldıran işyeri sahibi O.G.D ve şef garsona hapis cezası verildi.

Kaos GL‘den Aslı Alpar‘ın aktardığına göre, 2017’de saldırıya uğrayan Janset Kalan ve E.G.’nin açtığı dava bugün sonuçlandı. Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında, transları lokantaya kabul etmeyen ve onlara hakaret eden Köroğlu İşkembecisi’nin sahibi ve şef garsonu Türk Ceza Kanunu’nun 122. maddesi uyarınca hapis cezası aldı.

Hapis cezası alan iki kişi hükmün açıklanmasının geriye bırakılması nedeniyle tutuklanmadı ancak beş yıl içinde bir başka suç işlemeleri durumunda cezaları infaz edilecek.

Hükmün açıklanması geri bırakıldı

Janset Kalan ve E.G.’nin avukatı Emrah Şahin ayrımcılık suçunu işleyen lokanta sahibinin duruşmalara gelmediğini, hakkında yakalama kararı çıkarmak zorunda kaldıklarını söyledi:

“Duruşmalara sanık O.G.D. hiç katılmadı. Hakkında çıkarttığımız yakalama kararından sonra havaalanında gözaltına alındı ve orada alınan ifadesinde olay yaşandığı sırada lokantada olmadığını söyledi. Ancak yapılan incelemeler sonucu orada olduğu kesinleşti. Bugünkü duruşmadaysa Janset Kalan ve E.G. tarafından sanık teşhis edildi ve hakaret edip, restorandan çıkaran kişilerden biri olduğu kanıtlandı. Bunun üzerine nihayet, savcılığın Türk Ceza Kanunu’nun 122. Maddesine göre cezalandırılması talebi mahkeme tarafından kabul edildi. Hem lokanta sahibi O.G.D. hem de şef garson bu suçtan bir yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı. Ancak daha önce işledikleri bir suç olmadığı için mahkeme hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Bu şu anlama geliyor failler beş yıl içinde bir başka suç işlemeleri durumunda bu ceza da infaz edilecek. Ayrıca faillerin kararı istinafa veya temyize götürme hakları yok; itiraz hakları var, o da Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülebilir. Bu durumda da cezanın kesinleşmesini bekleriz.”

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.