DoğaManşetYerel

Toz fırtınası uyarısı: Sağlık sorunları yaşanabilir

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından dün yapılan açıklamada, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının beklendiği, özellikle Şanlıurfa ve Mardin‘in güney kesimlerinde hava kalitesi ve görüş mesafesi düşüşünün yaşanabileceği, yağmur alan yerlerde çamur yağışı gibi durumların meydana gelebileceği konusunda uyarılarda bulunuldu.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınasının yağmur yağan yerlerde kirliliğe neden olması dışında, ciddi sağlık sorunlarına da sebebiyet verebileceğine dikkat çekip, vatandaşlara yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmaları tavsiyesinde bulundu.

‘Sağlık sorunları oluşabilir’

DHA‘nın haberine göre, Prof. Dr. Şenyiğit, yaşanacak toz fırtınasının sağlık için önemli sorunlar teşkil edebileceğine işaret edip, şu açıklamalarda bulundu:

Sahra Çölü’nden gelen toz fırtınasının Türkiye’yi etkisi altına alması bekleniyor. Aynı zamanda yağmur da bekleniyor. Dolayısıyla yağmur yağdığı zaman bu toz fırtınası maalesef yeryüzüne çamur olarak sirayet edecektir. Bu durum arabalarda ve belli yerlerde kirlilik yaratma dışında aynı zamanda sağlık için önemli sorunlar oluşturabilir.

Yağmur yağan yerlerde yağmurla beraber bu tozun aşağı inmesi ve etkisinin geçmesi, diye bir şey düşünülebilir ama öyle değildir. Bu toz fırtınası ya da tozun o bölgede birikmesi bazen uzun süreli, yağmurdan sonra da devam edebilecek şekilde kendi etkisini gösterebilir.

Onun için yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmanın çok büyük faydası olduğunu düşünüyorum. Kar yağışında toz bulutu etkisini daha da azaltacak ama bu demek değildir ki bu zararsızdır. Kar yağışı olan yerlerde de hastaların çok dikkat etmesi gerekiyor. Her ne kadar toz fırtınası etkisini azaltsa bile kar nedeniyle oluşan soğuk havayla birlikte hastalar üzerinde etkili olacak. Hastaların aynı şekilde dikkatli olmaları gerek.”

‘Kapı, pencereler kapalı olmalı’

Prof. Dr. Şenyiğit, yağmur yağmayan yerler için de uyarılarda bulunarak, KOAH, astım, solunum yolu hastalığı ve alerjisi olanların kapı ve pencerelerini açmamaları gerektiğini ifade etti:

Yağmurun olmadığı yerlerde toz fırtınası olduğu zaman, tabi bunun derecesi çok önemli, özellikle gözün görmeyeceği şekilde, çok yoğunsa sağlığa etkisi daha fazlayken, daha az toz hareketi de sağlığa daha az zarar verebilir. Ne yapabilir bu?

Özellikle astımı olan, KOAH’ı olan, solunumsal hastalığı olan ve alerjik hastalığı olan kişilerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu tozun burundan veya ağızdan akciğere girmesiyle kendi hastalıkları tetiklenebilir. Onun için o hastalardan rica ediyorum; bu tür durumlarda eğer toz fırtınası varsa mümkünse dışarı çıkmayın, havanın güzelliğine kanmayın; çünkü hastalığınız tetiklenebilir ve atak geçirebilirsiniz.

Evde kalmanızın çok büyük faydası var. Toz yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde mutlak surette dışarı çıkılmaması lazım; kapıların kapatılması, pencerelerin kapatılması lazım ve havalandırmanın yapılmaması lazım.”

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.