Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

The Times: Erdoğan, üçüncü doz aşıyı itiraf eden ilk lider

0
AKP‘li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü doz aşı itirafı dünya medyasının da gündeminde. Erdoğan’ın üçüncü doz olduğunu itiraf eden ilk dünya lideri olduğuna dikkat çeken The Times, ülkede aşı yetersizliği döneminde Erdoğan’ın açıklamalarının eleştirilere neden olduğunu da yazdı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde TRT 1 ve TRT Haber’in ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Üç doz aşı oldum. Bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi bununla ilgili adımı attım” demişti.

Aşı yetersizliğine dikkat çekildi

Erdoğan’ın üç doz aşı olduğunu ilk kez açıklamasının yankıları uluslararası medyada da yer buldu.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times’da Hannah Lucinda Smith tarafından kaleme alınan makalede, Erdoğan’ın üçüncü doz açıklamasına ve Türkiye’deki aşı yetersizliğine dikkat çekildi.

Makalede, ülkede kritik alanlarda çalışanlar için yeterli aşı bulunmazken Erdoğan’ın üçüncü doz aşı olmasının eleştirileri beraberinde getirdiği belirtildi.

‘İtiraf eden ilk dünya lideri’

Yazıda ayrıca, Erdoğan’ın ilk dozu Çin merkezli Sinovac firmasının CoronaVac aşıyla 14 Ocak’ta uygulattığı  ve bu anlamda da ülkede ilk olduğunun altı çizildi. İkinci doz Sinovac aşısını 11 Şubat’ta olduğu belirtilen Erdoğan’ın üçüncü doz aşının 10 Mart’ta yapıldığı aktarıldı. Üçüncü aşının Sinovac veya Pfizer-BioNTech olup olmadığına ilişkin bir bilgi verilmedi.

Haberde Erdoğan’ın üç doz aşı olduğunu itiraf eden ilk dünya lideri olduğuna dikkat çekildi.

‘Vatandaşlar bir ay yerine 12 hafta beklemek zorunda’

Makalede, Erdoğan’ın üçüncü dozu aldığı dönemde ülkedeki yurttaşların Pfizer-BioNTech aşısının dozları arasında 1 ay yerine 12 hafta beklemek zorunda kaldığı belirtildi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un sözlerine de yer verilen yazıda, “Vatandaşlara bir doz bile yokken, Erdoğan için üç doz var” ifadeleri aktarıldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.