ManşetTürkiye

Tezkere için CHP ve HDP’nin yanıtı, “Hayır”

0

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, hükümetin Meclis’e gönderdiği tezkere için ‘1 Mart tezkeresinden daha ağır’ değerlendirmesini yaptı. Tekin “Kişisel görüşüm, kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP’nin basına kapalı grup toplantısı öncesinde partisinin tezkereye ilişkin tavrıyla ilgili soruları yanıtladı. Tekin, 2 Ekim Perşembe günü görüşülecek Irak-Suriye tezkeresi için “1 Mart tezkeresinden daha ağır ve içeriği belirsiz” yorumunu yaptı. Tekin, “Kişisel görüşüm bu tezkereyi kabul etmemiz mümkün değil, bu torba tezkere” diye konuştu.

16 tbmm...

Tekin tezkerenin içeriğinin net ve anlaşılır olmadığını savundu; “Burada IŞİD ile mücadele değil, başka bir şeydir” dedi.

CHP olarak müzakere edeceklerini ifade eden Tekin daha önce Meclis’e gelen tezkerelerle ilgili muhalefete bilgi verildiğini hatırlattı ve “Muhalefete bilgi verilmemesi saygısızlık. Görüşülmesine 24 saat kala Meclis’e gönderiliyor” değerlendirmesini yaptı.

HDP ‘hayır’ diyecek

HDP’den yapılan açıklamada tezkereye ‘hayır’ denileceği belirtildi. Gerekçe ise şöyle açıklandı:

“Türkiye’nin bir işgal gücü gibi komşularının topraklarına girmesi, oralarda halkların iradesini çiğneyerek ‘güvenli bölge’ adı altında alanlar yaratması, o coğrafyada yaşayan halkların talebi de, çıkarı da değildir. Bu tezkere dili itibariyle de, bölgedeki insanlık dışı ortama karşı mücadele eden halklara el uzatmak, onlara yardımcı olmak zihniyetinde değildir.”

HDP açıklamasında tezkerede IŞİD vurgusu yapılmamasını eleştirdi. HDP, IŞİD’i dengelemek adına isimlendirmeden PYD’nin “terör grupları” arasında gösterildiğini savundu. “Bu tutum aynı zamanda Türkiye’nin IŞİD karşısında etkin bir tavır içerisinde olmayacağını ortaya koyuyor” denildi.

MHP kabul oyu verecek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tezkereye “evet” oyu vereceklerini söyledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis açılışındaki konuşmasının ardından partisinin tezkereyla ilgili tavrına ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapacak.

Hükümet, Irak ve Suriye’ye yönelik süresi bitecek olan tezkereleri tek tezkerede birleştirerek Meclis’e gönderdi. Hükümet bu kez daha kapsamlı bir tezkere hazırladı. Tezkere hem gerekli hallerde Suriye ve Irak’a asker göndermeyi kapsıyor, hem de yabancı ülke askerlerinin Türkiye’de bulunmasını. Tezkeredeki gerekçelerden biri “Irak ve Suriye’deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek” olarak gösterildi. Ayrıca bu ülkelerden gelecek kitlesel göç riski de vurgulandı.

(Al Jazeraa)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.