İklim ve EnerjiManşetYeşil Gündem

Temiz Hava Hakkı için İstanbul’da eylem: TBMM Sözünü Tut! 

0

Geçtiğimiz Şubat ayında özelleştirilen kömürlü termik santrallerin çevre mevzuatından dördüncü kez muaf tutulmasının uzatılması meclis gündemine gelmiş, 14 Şubat’ta meclisteki tüm partilerin ortak kararıyla yasal düzenleme geri çekilmişti. Buna karşın geçtiğimiz hafta Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçen yeni tasarıyla, aynı yasal düzenleme tekrar TBMM’nin gündemine gelmiş durumda.

Bu gelişmeye karşı bugün iklim aktivistleri, Beşiktaş’ta bulunan Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına iklim grevcisi gençler Atlas Sarrafoğlu, Deniz Cevikus ve Samra Samer de destek verdi. “Temiz Hava Haktır” sloganının atıldığı basın açıklamasında “TBMM Sözünü Tut, Temiz Hava Haktır” ve “ÇŞB Termik Santralleri Durdur” pankartları açıldı.

Basın açıklamasını Sıfır Gelecek Kampanyası adına Nuran Yüce gerçekleştirdi. Yüce yaptığı açıklamada Madde 50’yle özelleştirilen termik santrallere havayı kirletme izni verilmek istendiğini belirterek böylece termik santral sahibi şirketlerin 3 yıl daha çevre yatırımlarını gönüllerince erteleyebileceklerini söyledi. Yüce, bahsi geçen santrallerin bulundukları bölgelerde havayı, suyu, toprağı zehirlediğini, insanları kanser ettiğini, doğada tahribat bıraktığını ve buna izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Şirketlerin değil, halkın sağlığının yanında durun’

Yüce konuşmasında, aynı yasa tasarısının daha önce de kamuoyunda büyük tepki çektiğini ve geçtiğimiz Şubat ayında TBMM’de tüm partilerin ortak kararıyla geri çekildiğini hatırlatarak, “Böylece çevre yatırımlarını tamamlamamış olan santrallerin, 2019 sonu itibariyle kapatılması kesinleşmişti. TBMM, söz vermişti” dedi. Konuşmasında milletvekillerine de seslenen Yüce, milletvekillerinden bu konuda daha önce verilen doğru kararı sürdürmelerini istedi ve “şirketlerin yanında değil, halkın sağlığının yanında durun” dedi.

Yüce, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisini kullanarak çevre mevzuatına uygun hareket etmeyen termik santrallere karşı görevini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Bakanlığın çevreyi korumakla yükümlü olduğunu vurgulayan Yüce, bakanlığın başta kömürlü termik santraller olmak üzere fosil yakıt projelerine çevre etki değerlendirmesi olumlu kararı vermemesi gerektiğini söyledi.

Nuran Yüce, basın açıklamasını: “Temiz hava hakkımız için TBMM, Madde 50’yi onaylamamalıdır. TBMM halka verdiği sözü tutmalıdır” diyerek sonlandırdı.

Basın açıklaması ardından söz alan genç iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu da yasa tasarısına karşı change.org üzerinden açılan “Temiz Hava Haktır” imza kampanyasının 100 bin imzaya dayandığını söyledi. Sarrafoğlu, toplanan imzaların meclise iletileceğini belirterek konuya duyarlı herkesi imza kampanyasına destek vermeye davet etti.

You may also like

Comments

Comments are closed.