ManşetYaşam

Tekin Akmansoy hayatını kaybetti

0

‘Kaynanalar’ dizisindeki ‘Nuri Kantar’ tiplemesiyle de tanınan oyuncu Tekin Akmansoy (89), İstanbul’da zatürre teşhisi ile tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

89 yaşındaki Tekin Akmansoy’un ‘Kaynanalar’ dizisinde ‘Nuriye Kantar’ karakterini canlandıran rol arkadaşı Leman Çıdamlı da yaklaşık iki ay önce 18 Aralık 2012’de hayatını kaybetmişti.

Tekin Akmansoy kimdir?

Denizli Sarayköy’de 1924’te doğan Tekin Akmansoy, meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri oldu.

Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Akmansoy, 17 yaşında, Halkevi’nde tiyatro kurslarına katıldığı yıllarda Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı “Para” isimli oyunda oynadı. Akmansoy, para kazandığı için bu oyunu ilk profesyonel oyunu saydı.

Ankara Atatürk Lisesi’nden 1942 yılında mezun olan Akmansoy, 1947’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirerek, aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak göreve başladı. Bakanlar Kurulu’nun 1969 yılında Kıbrıs’a bir Türk tiyatrosu kurmakla görevlendirdiği Tekin Akmansoy, Kıbrıs Türk Tiyatrosu olan “İlk Sahne”yi kurdu.

Akmansoy, TRT’de uzun süre yayınlanan “Kaynanalar” dizisinde Kayserili uyanık iş adamı “Nuri Kantar” tiplemesiyle ün kazandı.
“Devlet Sanatçısı” ünvanı verilen Akmansoy, 2011’de “2. Antalya Televizyon Ödülleri” kapsamında “Onur Ödülü”ne layık görüldü.
Tekin Akmansoy, “İki Aile”, “Kaynanalar”, “Emret Muhtarım”, “Beybaba” ve “Sonradan Görmeler” dizilerinde, “Mezarımı Taştan Oyun”, “Kanlı Feryat”, “Kaderin Mahkumları”, “501 Numaralı Hücre”, “Köyden İndim Şehire”, “Kanlı Deniz”, “Nöri Gantar Ailesi” ve “Kaynanalar” filmlerinde rol aldı.

Fenerbahçe Spor Kulubü’nden başsağlığı mesajı

Fenerbahçe Kulübü, hayata veda eden usta tiyatrocu Tekin Akmansoy için başsağlığı mesajı yayınladı. Aynı zamanda Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Üyesi de olan Akmansoy için yayınlanan mesaj şöyle; “Kaynanalar dizisinde Kayserili işadamı “Nuri Kantar” tiplemesi ile ön plana çıkan ünlü sanatçı, Kulübümüz Yüksek Divan Kurulu Üyesi Tekin Akmansoy vefat etti. Geçtiğimiz günlerde zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılan Tekin Akmansoy’a Allah’tan rahmet; ailesine ve sanat dünyasına başsağlığı diliyoruz.”

(Cnn Türk, Ntvmsnbc, Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.