ManşetTürkiye

Tatvan’da askeri helikopter düştü: 11 asker yaşamını yitirdi

0
Fotoğraf: DHA

Bingöl‘den Bitlis‘e giden askeri helikopter, Bitlis‘in Tatvan ilçesinde yere düştü. Milli Savunma Bakanlığı kaza sonrası ilk açıklamada dokuz askerin hayatını kaybettiğini, dört askerin de yaralandığını söyledi.

Ancak daha sonra gelen açıklamada hastaneye kaldırılan askerlerden ikisinin daha yaşamını yitirdiği belirtildi. Hayatını kaybeden askerler arasında, 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da bulunuyordu.

Hayatını kaybeden 11 askerin Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi’ndeki otopsi işlemleri tamamlandı. Sabah saatlerinde ise Elazığ’da bir tören düzenleneceği öğrenildi. Törenin ardından da hayatını kaybeden askerler memleketlerine uğurlanacak.

Tatvan'da askeri helikopter

Fotoğraf: DHA

Akar: Sebep olumsuz hava şartları olabilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Tatvan’da askeri helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Hulusi Akar, “İlk bilgilere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir” bilgisini paylaştı.

Erdoğan’dan taziye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tatvan’da askeri helikopter kazasında yaşamını yitiren Korgeneral Erbaş’ın oğlu Yiğitalp Erbaş ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, ülkeye ve millete önemli hizmetlerde bulunan Korgeneral Osman Erbaş’ın elim bir kazada hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, şehit komutana Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi” denildi.

Cougar helikopterlerinde dördüncü kaza

MSB tarafından yapılan açıklamada helikopterin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter olduğu söylendi. Kara Kuvvetleri’nde 1996’dan bu yana görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterleri daha önce de kaza yapmıştı.

Bu tip helikopterlerin ülkemizde daha önce karıştığı üç kazada 28 asker şehit olmuştu. Bugünkü kazayla birlikte bu sayı 39’e yükseldi.

Tatvan’da askeri helikopter kaza yaptı. Fotoğraf: DHA

21 asker taşıyabiliyor

Fransa’da imal AS532 tipi helikopterlerden ilk aşamada 1993’te 20 adet alındı.Kara Kuvvetleri’ne 1996’dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Bunu 1995’teki ikinci alım anlaşması izledi. Ankara’da TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532’nin 20’si Hava Kuvvetleri’ne arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetleri hizmetine verildi.

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougar’lar, 842 kilometre menzile sahip. Saatte 278 kilometre hıza çıkabilen çift motorlu helikopterin uçuş ekibinde iki pilot ve bir teknisyen görev yapıyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.