Hayvan HaklarıManşetTürkiye

Tarım ve Orman Bakanlığı, 45 yaban keçisinin öldürülmesi için ihale açtı

0

Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, 45 yaban keçisinin öldürülmesi için ihale açacağını duyurdu.

Bu duruma tepki gösteren hayvanseverler, ihalenin iptal edilmesini istedi ve change.org sitesi üzerinden bir imza kampanyası başlattı.

İhale, 4 Haziran günü yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, “13 parti halinde toplam 45 adet yaban keçisi ve hatalı boynuz şelek yaban keçisi acente kotalarının avlattırılması işi” için ihale duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

İhale kapsamında öldürülmesi istenen 45 yaban keçisinin ikisi Isparta’nın Sütçüler ilçesinde; geriye kalanı da Antalya’nın Akseki, Kaş, İbradı, Gazipaşa, Alanya, Döşemealtı, Finike ilçeleri ve bu ilçelerin köylerinde bulunuyor.

Yaban keçilerinin öldürülmesi için 4 Haziran 2021 günü Burdur’da bulunan 6. Bölge Müdürlük Toplantı Salonu’nda ihale yapılacağı duyuruldu.

‘Avcılık tamamen yasaklansın!’ imza kampanyası

İhaleye birçok çevre örgütü ve sivil toplum kuruluşundan tepki yağarken, konuyla ilgili bir imza kampanyası da başlatıldı.

İmza metninde şu açıklama yapıldı:

234 sivil toplum kuruluşu bir araya geldik ve diyoruz ki:

Başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz! Bu dünya üzerindeki yaşamı paylaştığımız öbür canlılardan bahsediyoruz, onlar uzak ve yakın komşularımız. Komşularımızı birer rakam ve kotaya indirgeyen Merkez Av Komisyonu’na da kararlarına da karşı çıkıyoruz.

Tarım Orman Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, hangi canlının kaç birey, ne koşullarda, nerelerde öldürüleceğine karar vermek yerine, onları koruyan kararlar almalıdır. Geçtiğimiz 16 yıl içinde yaklaşık 17 bin avcılık kursu açılmış ve yaklaşık 500 bin kişi avcılık sertifikası almıştır. Doğanın korunmasından sorumlu kurumlar, silah endüstrisinin ve avcıların doğamızı yok etmesine ne yazık ki seyirci kalmakta, daha da üzücüsü bu durumu teşvik etmektedir.

Oysa Türkiye, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt etmiştir. Buna rağmen, bu hükümler ve taraf olunan öbür uluslararası sözleşmelerin, ülkemiz mevzuatı sayılan hükümleri görmezden gelinerek, nesli tehlike altındaki kimi türler bile ava açılmaktadır. Bu kabul edilemez!

Ayrıca, 1 Temmuz 2020’de TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan geçen Kanun Teklifi’nin 15. Maddesi’ne getirilen bir ek ile yabancı diplomat ve “üst düzey misafirlerin” diledikleri takdirde ücretsiz olarak avlanabilmesi ve yaşam alanları tahrip edildiği için yerleşim yerlerine gelen ayı, domuz gibi hayvanların da avlanabilmesinin yönetmeliğe bağlanması oy çokluğu ile kabul edilmiş bulunuyor. Doğamızı günbegün yok edecek olan bu kararların bir an önce durdurulması gerekmektedir. Kara Avcılığı Kanunu’nun ivedilikle değişmesini, Doğa Koruma Kanunu olarak yeniden düzenlenmesini ve doğa ihtisas mahkemelerinin kurulmasını talep ediyoruz.

Şimdi, yaşam hakları ve alanları ellerinden alınan tüm canlıların sesi olma zamanı. Çünkü yaşam hakkı bütün canlılar için pazarlık edilemez en doğal hak. Hepimizin yaşamı birbirine bağlı. İnsan diliyle kendi haklarını savunamayan tüm canlıların sesi oluyoruz.”

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

You may also like

Comments

Comments are closed.