LGBTİ+Manşet

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’ne saldırı

0

Dört kişi Salı günü (26 haziran) akşam saatlerinde Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPoD) Beyoğlu’ndaki ofisine saldırdı.

Kaos GL’nin haberine göre saldırganlar, dernek ofis kapısına gelerek kapıyı yumrukladı ve ölüm tehditleri savurdu. Saldırganlardan biri “çocuğunun zorla alıkonulduğunu” iddia ederken, o sırada dernekte toplantı yapan SPoD üye ve gönüllüleri polise haber verdi.

Saldırganlar kapıya dayandı, polis bir süre müdahale etmedi

Olay yerine gelen polis bir süre müdahale etmedi. Saldırıyı haber alıp derneğe geçen SPoD’tan Marsel yaşananları şöyle anlattı:

“Dernek kapısındaki polislere ne olduğunu sorup bilgi almaya çalışırken derneğimizin kapısına dayanan iki kişiden biri bana saldırdı. Yumruk atmaya kalktı. Son anda geri çekilmem ile yumruk çenemi sıyırdı. Dernek binasına girdim. Peşimden onlar da girdiler. Polisler ise müdahale etmedi. Neden müdahale etmediklerini sorduğumda, ‘Biz ilgilenemeyiz, ekip geliyor’ dediler. Ardından polis dernek kapısına gelerek arama yapılacağını söyledi. Arama izni sorduğumuzda aldığımız yanıt, ‘Savcıyı arar, izni alır, o kapıyı da yıkarız’ şeklindeydi.”

Avukatlar dernek ofisine gitti, SPoD şikayetçi oldu

Dernek binasına Kaos GL’den Avukat Hayriye Kara ve LGBTİ+ hak savunucusu Avukat Levent Pişkin gitti. Polis arama iznini gösterdikten sonra dernekte arama yapıldı. Polis, saldırganların “alıkonulduğunu” iddia ettikleri kişinin dernekte olmaması üzerine dernek binasından ayrıldı. Polis, saldırganları ekip aracına bindirerek Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Saldırı sırasında dernekte olan kişiler ve dernek yetkilileri saldırganlar hakkında şikayetçi olmak için Av. Levent Pişkin ile Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne geçti.

 

(Kaos GL)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.