GündemManşet

[Son Dakika] İşte Başbakan’la Gezi direnişini görüşecek heyet

0

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Başbakan’ın bugün saat 16.00’da görüşeceği heyet 11 kişiden oluşuyor. Heyette, Gezi Parkı’nda ilk günden bu yana yer alan ve destek veren, öğrenci ve akademisyenler de bulunuyor. Başbakanın danışmanları, heyetteki isimleri tek tek telefonla arayarak, “Başbakan, olayları birinci ağızdan dinlemek için sizinle görüşmek istiyor” diyerek görüşmeyi ayarladılar. Aranan kişilerin büyük çoğunluğu bu daveti kabul ederken, bazı isimler ise davete olumsuz yanıt verdi.

Görüşmede Başbakan’a üç bakan ve bir Genel Başkan Yardımcısı eşlik edecek. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik toplantıda hazır bulunacak.

BAŞBAKAN’LA GÖRÜŞECEK GEZİ HEYETİ ŞÖYLE:

Ahmet Mümtaz Taylan -TİYATRO  SANATÇISI
Hale Çıracı – MİMAR
Kutluğ Ataman – YÖNETMEN
Nil Eyüpoğlu – ÖĞRENCİ
Rümeysa Kiger – SANAT YÖNETMENİ
Selva Gürdoğan – MİMAR
Zehra Öney – MEDYA UZMANI
Zülfikar Kürüm – ÖĞRENCİ
İpek Akpınar – AKADEMİSYEN
Bülent Peker (Başbakan’a mektup yazan AK parti üyesi)
Betül Tanbay – MATEMATİK PROFESÖRÜ

Taksim Dayanışması’nın ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Başbakan’la gerçekleşecek görüşmelerde, Taksim Dayanışmasını temsil edecek kimsenin davet edilmediğini ve yer almayacağını duyurmak isteriz” dendi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

TAKSİM DAYANIŞMASI olarak, Başbakan’la gerçekleşecek görüşmelerde, Taksim Dayanışmasını temsil edecek kimsenin davet edilmediğini ve yer almayacağını duyurmak isteriz. Gezi parkı ve çevresinde yaşam hakkını hiçe sayan polis şiddeti acımasızca sürerken yapılacak toplantılar hiçbir şekilde sonuç vermeyecektir.

Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, Taksim Dayanışması heyeti 5 Haziran tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşmüş ve taleplerini kendisi aracılığıyla hükümete iletmiştir. Bu görüşmenin ardından iletilmiş taleplere dair hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Daha önce de belirttiğimiz taleplerimizi tekrarlıyoruz:

– Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını,

– Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, iki yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

– Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama

– 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını TALEP EDİYORUZ.

Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında sahip çıkılarak meşruluğu tartışılmaz bir hal alan, açtığımız davalar ve uluslararası evrensel hukuk kriterleri açısından da en temel insan hakları ve demokrasi kriterleri açısında hukukiliği tartışılamayacak olan taleplerimizin takibinde ısrarcıyız.

Sadece Gezi Parkı’nda değil, İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde ve dünyada eylemlilikler devam etmektedir. Saat 19.00’dan itibaren herkesi, taleplerine sahip çıkmaya Taksim’e, Gezi Parkına bekliyoruz.

Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.

Taksim Dayanışması, 12 Haziran 2013

(Hürriyet, Yeşil Gazete)

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.