ManşetMedya-İnternet

Siyasi kadrolaşmada RTÜK gibi olmak: Bakan Kurum’un öğretmen eşi RTÜK’te görevlendirildi

0

Radyo Televizyon Üst Kurulu‘nda (RTÜK) üst düzey bir kadroda görev aldığı ortaya çıkan ve matematik öğretmeni olduğu bilinen Şengül Kurum’un daha önce de TRT’de çalışmış olduğu bildirildi.

RTÜK’ün faaliyet raporlarına göre; kurumdaki personel sayısı 2019’da 434, 2020’de 522, 2021’de 557 ve 2022’de 610 kişiden oluşuyor. Eylül 2022 itibarıyla kurum personeli sayısı 637’ye yükseldi. Milletvekili, bakan, belediye başkanı, üst düzey bürokrat yakını bazı isimlerin RTÜK’e atandığı iddia edildi.

ANKA’dan Mahir Bağış‘ın aktardığına göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un eşi Şengül Kurum için, atandığı dönemde tamamı dolu üst düzey kadrolardan birinin boşaltıldığı ileri sürüldü. Diğer atamalara ilişkin iddialar ise şöyle:

AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın eşi ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın akrabası olan Hamiyet Nilay Savaş, önce AKP’li Keçiören Belediyesi’nde çalıştı, daha sonra RTÜK’e Kamuoyu, Ölçme ve Yayın Araştırmaları Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Hamiyet Nilay Savaş’ın ismi, Haziran 2015’te kurum bünyesinde düzenlenen görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girecek listede yer aldı. Bu listede Hamiyet Nilay Savaş’ın, o tarihte memur kadrosunda olduğu görüldü.

Atamalarda kritik rol iddiası: Sinan Göktaş

Eski AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın yakını olduğu ileri sürülen Sinan Göktaş, RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Sinan Göktaş’ın RTÜK’te yapılan pek çok atama işleminde rol oynadığı da iddia edildi.

Millî Eğitim Bakanlığı’nda İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Osman Arvas, RTÜK Uluslararası İlişkiler Dairesi’nde memur olarak atandı, bir süre sonra daire başkan yardımcısı olarak görevlendirildi. Arvas, RTÜK’ün internet sitesindeki bilgilere göre; şu anda aynı dairede Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyor.

RTÜK 1. Hukuk Müşaviri Özlem Sevgi Keleş’in kız kardeşi Özgül Keleş, RTÜK’te İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yardımcısı olarak atandı.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez’in eşi Zeynep Öymez‘in de RTÜK’te memur olarak görevlendirildiği ileri sürüldü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ağustos 2022’de, Zeynep Öymez’in görevini, kurula gelip gelmediğini; RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Özel’in soru önergesine Bakanlık tarafından henüz yanıt verilmedi.

Kardeşlerin ataması

RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un danışmanı olduğu belirtilen Neşe Çıldık’ın kardeşi Ferudun Çıldık, RTÜK İdari ve Mali İşler Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Kardeşinin etkisi ile RTÜK’te daire başkan yardımcısı görevine atandığı yönündeki iddiaların aktarıldığı Ferudun Çıldık, iddiaları kabul etmedi, kamu görevlisi olduğu için konuşamayacağını belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan Abdullah Gülünay. Kars Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’nde görev aldı. Gülünay, şu anda RTÜK Strateji Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcısı. Gülünay, hakkında kendisine özel kadro ihdas edildiği yönündeki iddiaları kabul etmedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yakını olduğu iddia edilen Ömer Faruk Güran’ın RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire’nde üst düzey bir kadroda görev yaptığı ileri sürüldü. Güran’ın, Twitter hesabında kendisini “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Müdür” olarak tanıttığı görüldü. Güran’ın Twitter hesabında, Bakan Bozdağ ile ilgili paylaşımların yapılması dikkati çekti.

Hemşirelikten Müdürlüğe kariyer basamakları…

RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı Yasin Yiğit’in eşi Gülay Yiğit bir devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapıyordu. Önce; Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atandığı, daha sonra kadrosunun müdürlük statüsüne indirildiği iddia edildi.

İddia edilen atamaların sorulduğu RTÜK Basın Müşavirliği bilgi veremeyeceklerini belirtti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.