ManşetTürkiye

Şık’ın hücresini bastılar, kitap aradılar

0

Tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın ‘İmamın Ordusu’ adlı kitabının taslağını yok etmek için yapılan baskınlar Silivri Cezaevi’ne kadar uzandı. Cezaevi yetkilileri Şık’ın hücresinde arama yaparak, kitabın taslağının olup olmadığını kontrol etti.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Başsavcılığı, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “İmamın Ordusu” adlı kitap için verdiği el koyma kararından sonra Şık’ın eşine, yayınevine, arkadaşlarına ve avukatlarına imzalattığı tebligatın bir örneğini Silivri Cezaevi’ne gönderdi.
Cezaevi yönetimi, sabah 10.00’da tebligatı imzalatmak ve kitap nüshasının bulunup bulunmadığını aramak için harekete geçti. Şık, Şener ve Yurdakul’un kaldıkları odaya saat 10.00’da arama amacıyla girildi. Cezaevi müdürü ve gardiyanlar; Şık, Şener ve Yurdakul’un kaldıkları odada ve ortak kullandıkları alanda arama yaptı. 3 gazeteciye, savcılığın, kitabın nüshasını bulunduranların suç işleyeceğine yönelik tebligatı da imzalatıldı. Arama sonunda, odada ve ortak yaşam alanında kitap nüshası ya da kitabın içinde yer alan materyaller bulunamadı. Aramaya Şık, Şener ve Yurdakul’un tepki gösterdiği öğrenildi.

Nasıl savunma yapsın?
Yapılan aramayı, dün cezaevine gelen avukatlarıyla ayrı ayrı paylaşan 3 gazeteci, kendilerine de tebligat yapıldığı bilgisini verdi. Şener, Şık’ın, tutuklanmasına gerekçe gösterilen kitabının nüshası olmadan nasıl savunma yapacağını sordu. Arama sırasında kaba bir davranışla karşılaşmadıklarını söyleyen gazeteciler, buna karşılık koşullarının ağırlaşmasından ve savunma haklarının kısıtlanmasından endişe duyduklarını kaydetti. İmzaladığı tebligata göre; Şık, savunma amacıyla bile olsa, piyasaya çıkmayan kitabıyla ilgili bir materyali bile elinde bulunduramayacak. Bulundurursa, mevcut suçlamalara ek olarak, Ergenekon’a yardım gerekçesiyle de suçlanacak.

İzmir Barosu’ndan ziyaret

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, Silivri Cezaevi’ne giderek gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’i ziyaret etti. Baro Başkanı Sema Pekdaş, Şık’ın kitabıyla ilgili operasyonlara tepki gösterdiğini belirterek, “Kitap taslaklarını bilgisayarlardan sildirdiklerini bilmiyordu, ama bu kitabın basılmasını engelleme çabasına karşı da çok tepkiliydi” dedi. Pekdaş, Şener’in de görüş sırasında “Kamyon bu kez hukuka çarptı” dediğini aktardı. Şık’ın avukatları ise basılmamış kitabın kendilerinde bulunan kopyalarına da el konulması yönündeki kararı ‘vahim ve ürkütücü’ olarak değerlendirdi ve kararın kaldırılması için mahkemeye başvurdu. (Radikal, Milliyet, Yeşil Gazete, Cnnturk)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.