İklim KriziManşet

Sibirya’da aç kutup ayısı şehre indi

0

Sibirya’nın sanayi kenti Norilsk’e gelen dişi kutup ayısı, kent merkezinde saatlerce dolaştı. Ayının açlık ve yorgunluktan bitap düştüğü görüldü.

Sibirya‘da yorgun ve aç olduğu görülen bir kutup ayısı Norilsk‘e indi. Doğal yaşam alanından yüzlerce kilometre uzaklaşarak sanayi kenti Norilsk’e gelen dişi ayının yiyecek ararken yolunu kaybettiği düşünülüyor. Açlık ve yorgunluktan bitap düştüğü gözlenen ve kent merkezinde halkın şaşkın bakışları arasında saatlerce dolaşan ayının gözlerinin de iyi görmediği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, kentte ilk olarak Pazar günü görülen kutup ayısı polis ve acil durum görevlileri tarafından izleniyor. Polis memurları, kent sakinlerinin ayıya yaklaşmamaları yönünde çağrılar yapıyor. Rusya’da kutup ayıları koruma altında olduğu için bir uzman ekibin bugün kente gelerek ayının nereye götürüleceğine karar vermesi bekleniyor.


Buzullar üzerinde yaşayan ve küresel ısınma nedeniyle yaşam alanları tehdit altında olan kutup ayıları, yiyecek bulmakta zorlandıkları için son yıllarda yerleşim yerlerine inmeye başlamıştı.  Şubat’ta Rusya’nın kuzeyindeki Novaya Zemlya kasabasını onlarca kutup ayısının istila etmesi sonucu acil durum ilan edilmişti. Üç bin nüfuslu kasabada çöp karıştıran ve kamu binalarına giren ayılar uyuşturularak yakalanmıştı.

Bazı bölgelerde ayıların insanların peşine düştüğü haberleri üzerine birçok aile korkudan çocuklarını okula göndermemişti.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.