Kültür-SanatManşet

“Sibel” ve “Ölü At Nebula” filmlerine 71. Locarno Festivali’nden ödül

0

İsviçre’nin en prestijli film festivali Locarno’da ödüller sahiplerini buldu.

Bu sene 1-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen  71. Locarno Festivali’nde ödül alanlar arasında “Ölü At Nebula” adlı filmle Günümüz Sinemacıları bölümünde yarışan Tarık Aktaş ve “Sibel” adlı eserleriyle uluslararası yarışmada yer alan Çağla Zencirci ile Guillaume Giovanetti de yer aldı.

Sibel filmi

Uluslararası yarışmanın galibi A Land Imagined ile festivalin büyük ödülü Altın Pardo’ya hak kazanan Yeo Siew Hua oldu.

Başkanlığını yönetmen Andrei Ujică’nın üstlendiği, aktris Lætitia Dosch ve yönetmen Ben Rivers’tan müteşekkil Günümüz Sinemacıları Yarışmasının jürisi ise ödülünü Sara Fattahi’nin Chaos’una verdi.

Aynı yarışmada En İyi Yeni Yönetmen – Locarno Kenti ve Bölgesi ödülü Tarık Aktaş’ın Ölü At Nebula adlı filmine layık görüldü.

İngilizce adıyla Dead Horse Nebula’da filmin kahramanı erkek çocuğu Hay’ın hayatının anlatıldığı  filmde küçükken hayvanların ve insanların kendisinde bıraktığı izlenimlerin hayatı boyunca nasıl belirleyici olduğu aktarılıyor.

Birleşik Krallık’tan Alina Birtzache’nin başkanlığında, Almanya’dan Dietmar Adler, İspanya’dan Anna Piazza ve İsviçre’den Baldassare Scolari’den müteşekkil jürinin kararı uyarınca “Ekümenik Ödül” Çağla Zencirci ie Guillaume Giovanetti’nin beraber yönettiği Sibel’e verildi.

Aynı film Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FİPRESCİ’nin ödülüne de layık görüldü. Norveç’ten Kristin Aalen, Almanya’dan Teresa Vena ve İsviçre’den Denise Bucher’den oluşan jüri FİPRESCİ ödülünü Fransa/Almanya/Lüksemburg/Türkiye ortak yapımı Sibel’e vermeyi kararlaştırdı.

Festival kapsamında seçimlerini yapan gençlik jürisi de Sibel’e yönelik beğenilerini esere ikincilik ödülü vererek kanıtladı. Filmde Damla Sönmez, Karadeniz dağlarındaki ırak bir köyde yaşayan dilsiz bir genç kadın olan Sibel karakterine hayat veriyor.

 

(Bianet)

You may also like

Comments

Comments are closed.