Kültür-SanatManşet

Sibel, Palm Springs Film Festivali’nde gösterildi

0

Dünya prömiyerini yaptığı Locarno Film Festivali’nden üç ödülle birden dönen, kırktan fazla uluslararası festival gezen Sibel, festival yolculuğuna 30. PalmSprings Film Festival ile devam ediyor.

Oscar’da yarışacak yabancı filmleri Hollywood’la buluşturan etkinlik olarak bilinen PalmSprings Film Festivali, bu sene Oscar adaylığı alması beklenen Olivia Colman, Glenn Close ve Timothée Chalamet gibi oyunculara açılış töreninde özel ödüller takdim etti. 

Birçok uluslararası festivalden ödüllerle dönen, yurt dışında hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin büyük beğenisiyle karşılanan Sibel, 27 Aralık’ta Almanya’da başladığı yurt dışı vizyon yolculuğuna Mart’ta Fransa’da devam edecek. Sibel, Türkiye’de 22 Şubat’ta vizyona giriyor.

“Bir kadının özgürleşme hikâyesi”

Gösterildiği festivallerde ilgiyle karşılanan SİBEL, dünyanın dört bir tarafındaki eleştirmenlerden olumlu eleştiriler almaya devam ediyor. Sinema sektörüne yön veren en önemli yayınlardan Screen’de çıkan eleştiri SİBEL’i şöyle tanıtıyor: “Damla Sönmez’in çarpıcı performansıyla dikkat çeken, Çağla Zencirci ve Guillaume Giovannetti’nin yeni filmi SİBEL, bir kadının özgürleşme hikâyesini tatmin edici bir şekilde anlatıyor”.

Cineuropa ise SİBEL’i günümüzde geçen bir Jeanne d’Arc öyküsü olarak tanımladıktan sonra, filmin evrensel bir mesaja sahip olduğunun altını çiziyor.

ABD’deki ünlü TheFilm Stage sitesi ise SİBEL için şöyle diyor: “Sırtında tüfeği, kırmızı botları ve tülbenti ile kurt avlamaya çalışan Sibel, Kırmızı Başlıklı Kız’a benzer mitolojik bir karakteri anımsatsa da, film günümüze dair çarpıcı tespitlerde bulunuyor.”

Film 22 Şubat’ta Türkiye’de vizyona girecek.

.

(Kültür Limited, Yeşil Gazete

You may also like

Comments

Comments are closed.