Dünyaİklim KriziManşet

Sera gazı emisyonları rekor kırdı: 1,5 derece hedefine vaktinde erişilemeyebilir

0

Toplam 50 bilim insanı tarafından hazırlanan kapsamlı bir iklim raporu, dünyada rekor düzeyde yüksek sera gazı emisyonları görüldüğüne işaret ediyor. Hava kirliliğinde görülen azalmanın de küresel ısınmada benzersiz bir hızlanmaya neden olduğu belirtiliyor.

Rapora göre 2013-2022 döneminde insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim krizi, her on yılda 0,2 derece gibi benzeri görülmemiş bir oranda artıyor.

Ortalama yıllık emisyonlar, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 54 milyar ton karbondioksite (CO2) ulaştı. Bu, saniyede yaklaşık 1,700 ton CO2 emisyonu anlamına geliyor.

euronews Türkçe‘nin aktardığına göre dünya liderleri, yılın sonunda Dubai‘de yapılacak kritik COP28 iklim zirvesinde bu yeni verilerle karşı karşıya kalacak.

Son bulgular ışığında Paris Anlaşması ile belirlenen küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi döneme göre 1,5 derece artışla sınırlama hedefinin öngörülen takvim içerisinde tutturulması artık mümkün değil gibi görünüyor.

Araştırmanın baş yazarı ve Leeds Üniversitesi‘nde bir fizik profesörü olan Piers Forster, AFP‘ye yaptığı açıklamada “Henüz 1,5 derecelik bir ısınmaya ulaşmamış olsak da, insanlığın bu sınırı aşmadan yayabileceği sera gazı miktarı muhtemelen birkaç yıl içinde tükenecek” dedi.

Birleşmiş Milletler‘in iklim bilimi danışma organı olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) için hazırlanan bu raporlar devamlı güncelleniyor ve şimdiye kadar olan her güncellemede benzer şekilde rekor tazeleniyor.

250 milyar tonu geçmemeli

Küresel ısınma konusunda ortalama sıcaklık yükselişinin 1,5 derece eşiğinin altında kalması için emisyonların 250 milyar tonu geçmemesi gerekiyor.

IPCC, Paris sıcaklık hedeflerini gerçekçi ve uygulanabilir tutmak için CO2 kirliliğin 2030 yılına kadar en az yüzde 40 oranında azaltılması ve yüzyılın ortasına kadar tamamen ortadan kaldırması gerektiğinin altını çiziyor.

Hava kirliliğindeki azalma, ısınmayı hızlandırdı

Bu sırada ironik bir gelişmenin de yaşanmakta olduğu ortaya çıktı. Verilere göre son on yılın büyük iklim başarı öykülerinden biri yanlışlıkla küresel ısınmanın hızını artırdı.

Kömür kullanımındaki düşüş nedeniyle hava kirliliği azalınca havayı kirletmekte olan ağır partiküllerin azalmasıyla yeryüzü daha fazla Güneş ışınlarına maruz kaldı.

Bu şekilde parçacık kirliliğinin ısınmayı yaklaşık yarım santigrat derece azalttığı anlaşıldı.

Yani kısa vadede hava temizlendikçe güneçten gelen ısının daha fazlası gezegenin yüzeyine ulaşacak.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.