İklim KriziManşet

Sellere rağmen kuraklık baki

0
2013 yılı kuraklık haritası

Türkiye ‘de, ‘meteorolojik’ olarak yaşanan kuraklık tehdidi, mayıs ayında yurdun birçok bölgesinde sel ve su baskınlarına yol açan şiddette görülen yağışlara rağmen atlatılamadı. Kurak geçen kış mevsiminin ardından Mayıs ayı sonlarında görülen şiddetli sağanak yağışların yol açtığı sel ve su baskınlarıyla mücadele eden Türkiye, meteorolojik olarak kuraklık yaşamaya devam ediyor.

2013 yılı kuraklık haritası

2013 yılı kuraklık haritası

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün havza bazlı olarak yaptığı yağış analizinden derlediği bilgiye göre, mayıs ayında 25 havzanın 17’sinde normal değerlerin üzerinde yağış alındı. Meriç, Antalya ve Doğu Akdeniz havzalarında normal yağış değerlerinin yüzde 100’den daha fazla aşıldığı bu dönemde, Marmara Havzası’nda yüzde 99, Sakarya Havzası’nda yüzde 88, Susurluk Havzasında da yüzde 78 normal değerlere göre daha fazla yağış alındı.

Aynı dönemde 8 havzada ise kuraklık devam ederek, normal değerlerin altında miktarda yağış alındı. Mayıs ayında metrekareye 23 kilogram olan normal yağış miktarına göre en fazla meteorolojik kuraklığın yaşandığı bölge, yüzde 53,6’lık azalmayla Küçük Menderes Havzası oldu. Bu dönemde yağış miktarı normal değerlere göre düşen diğer havzalar ise sırasıyla Asi, Van, Fırat-Dicle, Ceyhan, Doğu Karadeniz, Seyhan ve Yeşilırmak havzaları oldu.

Meriç hariç tüm havzalarda yağış miktarı düştü

Geçen ay görülen yağışlara rağmen yağış miktarlarında 1 Ekim 2013 ve 31 Mayıs 2014 dönemini kapsayan son 8 aylık yapılan değerlendirmede ise Meriç Havzası hariç diğer tüm havzalarda düşüş yaşandığı saptandı.

Bu dönemde, normal değerlere göre yağış miktarında en fazla düşüş yaşanan havza yüzde 57,3’lük azalmayla Asi Havzası olurken, bu havzayı yüzde 50,1’lük düşüşle Seyhan, 46,2 ile Ceyhan ve yüzde 38,3 ile Doğu Akdeniz havzaları izledi.

Olağanüstü kuraklık

Yağış değerleri ışığında son 1 yıllık yapılan kuraklık değerlendirmesinde ise sadece Kıyı Ege ve Trakya ile Batı Akdeniz’de Isparta ve Antalya, Batı Karadeniz’de de Kastamonu ve Karabük civarı normal değerlere sahipken, yurdun geri kalan kısımı, “hafif” şiddetten “olağanüstü” şiddete kadar kuraklık derecelerine sahip bulunuyor.

Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Tokat, Sivas, Amasya, Çorum ve Samsun civarları ile İstanbul , Erzurum, Antalya, Mersin, Nevşehir, Kütahya ve Denizli illerinin bir bölümlerinde meteorolojik açıdan ‘olağanüstü kuraklığın’ yaşandığı Türkiye’de, bu bölgelerin çevresi de ‘çok şiddetli’ olarak tanımlanan kuraklık tehdidi altında yer alıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanlığı Hidrometeoroloji Şube Müdürlüğünce hazırlanan ‘2013 Yılı Yağış Değerlendirmesi’ raporuna göre, 2013 yılında genel olarak yağışlarda normaline göre yüzde 13, bir önceki yıla göre ise yüzde 24 azalmanın yaşandığı Türkiye’de, yağış miktarı normaline göre artan tek bölge, yüzde 11 ile Ege Bölgesi oldu. İzmir, Manisa ve Uşak’ı kapsayan sorumluluk sahalarında barajlardaki su miktarının yeterli olduğunu ifade eden Çelenk, bölgede su temini açısından bir sıkıntı beklenmemesine rağmen her zaman su tasarrufuna dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

(Radikal/ Yeşil Gazete)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.