ManşetTürkiye

Selahattin Demirtaş Davası: Mahkeme heyeti, AİHM’in Demirtaş kararının Türkçe tercümesini istedi

0

Edirne Cezaevi‘nde tutuklu bulunan HDP‘nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin (AİHM) “Derhal serbest bırakılmalı” kararı sonrası ilk duruşması bugün görüldü.

Tutuksuz yargılandığı ana davası Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan Demirtaş, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmayı HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Saruhan Oluç, Kemal Pekgöz, Hüseyin Kaçmaz, Züleyha Gülüm, Mahmut Toğrul, HDP PM Üyesi Doğan Erbaş ve parti yöneticileri de takip etti.

‘AİHM’in kararı yokmuş gibi davranıyorsunuz’

Duruşmada kimlik tespitinin ardından mahkeme başkanı, dava konusu fezlekeleri okudu. Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman söz aldı. Karaman, AİHM’in Demirtaş ile ilgili 22 Aralık 2020 yılında verdiği “Derhal serbest bırakılsın” kararını hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı:

Uzun uzun Van, Ankara’nın dosyalarını okuyorsunuz. AİHM’nin kararı yokmuş gibi davranıyorsunuz. AİHM kararını dikkate almadan duruşmaya devam edeceğiniz anlaşılıyor. Ancak ben sizden AİHM’nin kararını da zapta geçirmenizi beklerdim ama siz fezlekeleri okuyorsunuz hiçbir şey olmamış gibi.”

Mahkeme başkanı ise “Taleplerinizi daha sonra iletirsiniz” dedi ve fezlekeleri okumaya devam etti.

‘Dünya tarihine geçersiniz’

Medyascope‘tan Özgür Özdemir‘in haberine göre, Selahattin Demirtaş duruşmada şunları söyledi:

Bu yargılamada Anayasa değil seçim kanunu uygulayalım. Siz desteklediğiniz partilerin iktidara gelmesi için aleni siyasi faaliyet yürütüyorsunuz. Sistemin değişmesine yardımcı oldunuz. Tek adam diktatörlüğünün kurulmasına yardımcı oldunuz. Biz Anayasa’yı ve AİHM kararını tanımıyoruz, takmıyoruz’ diyorsunuz. Siyasi sözcüleriniz Erdoğan, Bahçeli ve Soylu söylüyor, siz de bunun gereğini yapıyorsunuz.

İktidar uğruna kendinizi feda etmeyin. İktidar bu seçimde yüzde 99 değişecek. Mecliste yargı komisyonuna çağrılacaksınız. Hakkınızdaki dosyalarımızı sonraki parlamento size soracak. And olsun, hukuk önünde bana yaptığınız her şeyin hesabını soracağım. Size durumumuzu anlatayım. Siz üç hakim ve bizler Ankara’da Atakule’nin altında oturmuş ve ‘Atakule var mıdır yok mudur’ tartışması yapıyoruz.

Bizi aptal yerine koymanıza izin vermeyiz. Atakule vardır. ‘Bugünkü siyasi atmosferde bu yargılamayı bağımsız sürdürme imkanımız yok. Dolayısıyla bu yargılamayı seçimlere kadar durduruyoruz, Temmuz 2023’e duruşma günü veriyoruz’ dersiniz. Dünya tarihine geçersiniz.”

‘Mehmet Uçum hukuk cahili bir adam’

Demirtaş, ‘AİHM kararı bağlacı değil’ diyen Mehmet Uçum‘u da eleştirdi ve şöyle dedi:

Mehmet Uçum diye hukuk fakültesi mezunu bir arkadaş var, ‘AİHM kararı bağlayıcı değil’ diyor. Tanıyorum Mehmet’i, hukuk cahili bir adam. Saray’dan size talimat yağıyor, siz talimat doğrultusunda karar alıyorsunuz. Ben olsam utanırım.

Hiçbir talebimizi kabul etmeyip AİHM ve AYM kararlarını uygulamayacaksanız dosyayı savcıya verin, akşama doğru kararı verelim. Siz de yorulmayın. Seçime iki sene kaldı, kapı kapı dolaşıp iktidar için oy toplayın. İktidar kaybedecek, ülke düzelecek ama bazıları hukuk önünde hesap verecek. 142 yıl mı ceza verecekseniz? 141 yıl verirseniz hatırım kalır.”

‘Burada daha iyi bir seçim kanunu uygularsınız’

Selahattin Demirtaş, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyasının da bu dosyayla birleştirilmesini aksi takdirde reddi hakim talebinde bulunacağını söyledi:

Dosyayı erteleyip Bahçeli’ye de selam çakın bakalım, o sizin selamınızı alacak mı? Dokunulmazlıkların kaldırılması Anayasaya aykırı olduğu için AİHM kararında da bu durum tespit edildiğinden bu maddenin iptali için AYM’ye başvurmanızı istiyorum. Eğer umursamıyor ve seçime kitlenmiş durumdaysanız size fırsat vereyim. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyamı da bu davayla birleştirin. Burada daha iyi bir seçim kanunu uygularsınız. Bunları da yapmazsanız ‘reddi hakim’ talebinde bulunuyorum.”

Demirtaş’ın taleplerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

‘AİHM kararını okusaydınız istifa ederdiniz’

Duruşmanın devamında Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir şunları söyledi:

Israrla AİHM kararı yokmuş gibi davranıyorsunuz ama dünya döndükçe o karar orada olacak. Mahkemenizin son beş yıldır aracısı olduğu suçları görecekler. AİHM kararını okusaydınız, istifa ederdiniz.”

‘Bu yargılama faaliyetine katılmayacağız’

Avukat Mahsuni Karaman’ın mahkemedeki beyanlarının bir kısmı şöyle:

Size bu kararları aldırıyorlar ama hiçbir zaman bunu açıktan bunu kabul etmiyorlar. Doğrudan talimat aldınız, bu talimatların hepsini biliyoruz. Size talimat getirenler içinden bize de haber getirenler var.

Bu yargılama faaliyetine katılmayacağız. Bunu karara bağlamanız gerekiyor. Duruşmayı şu an bitirin. Adalet Bakanlığı’ndan AİHM kararını isteyin. İhlal tespitine ve mahkemenin bunu gidermesine karar verin.”

Demirtaş’ın avukatlarının, “AİHM’in Demirtaş hakkındaki ihlal kararı dosyaya girmediği sürece yargılama faaliyetlerine katılmayacaklarını” açıklamalarının ardından ise mahkeme heyeti duruşmaya bir süre ara verdi.

AİHM’in kararının Türkçe tercümesi istendi

Aranın ardından mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı’ndan AİHM’in Selahattin Demirtaş kararının Türkçe tercümesinin istenmesi kararına vardı.

Heyet, reddi hakim taleplerini görüşmek üzere duruşmayı 14 Nisan’a erteledi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.