Türkiye

Seçim sonuçlarına kadın kotası itirazı

0

CHP Kurultayı’nda Parti Meclisi seçimleri sonuçlarına bazı delegeler “kadın kotası” nedeniyle itiraz etti. İtirazın kabul edilmesi durumunda en az oy alan 2 isim olan Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu’nun PM üyeliği düşebilir.

CHP’nin 15. Olağanüstü Kurultayı, Parti Meclisi (PM) seçimlerinin ardından çalışmalarını tamamladı.

Kurultayda PM’nin oluşumunda kadın kotasının hesaplanma yöntemi tartışma konusu oldu. Yüzde 25 olan kadın kotasının, 68 kişilik blok listede ve 12 üyenin seçildiği 18 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu listesinde ayrı ayrı uygulanması gerektiği iddiasıyla itirazda bulunduğu öğrenildi.

CHP tüzüğünün 54. maddesi “Parti organlarında üye sayısının dörtte birinin kadınlara ayrılmasını” öngörüyor.

Seçim sonuçlarına itiraz eden delegeler PM’ye seçilen asil üyeler için de ayrıca cinsiyet kotası uygulanması gerektiğini savunuyor. Delegeler 68 asil üyenin en az 17’sinin kadınlardan oluşması gerektiğini ileri sürüyor.

Parti Meclisi’nde en az oy alan isimlerin yerine yedek listede yer alan ve en yüksek oya sahip olan kadın üyelerin PM’ye girmesi sözkonusu. İtirazın kabul edilmesi durumunda en az oy alan 2 isim olan Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu’nun PM üyeliği düşebilir.

İtirazı, Çankaya İlçe Seçim Kurulu 48 saat içinde sonuçlandıracak. Ancak tüm seçimlerin iptal edilmesinin sözkonusu olmadığı belirtiliyor.

KILIÇDAROĞLU: YARGI KARAR VERECEK
Kılıçdaroğlu, salondan ayrılırken tartışmalara ilişkin soru üzerine, ”PM belirlendi. Kesinleşmesi için itiraz süresinin dolması lazım. Bazı arkadaşlarımız itiraz etmişler. Hukuk devletiyiz, itiraz edilebilir. Sonuçta yargıçlar karar verir. Biz de yargı kararlarına saygı duyarız” dedi.

Kotadan dolayı en düşük oyu alan Gürsel Tekin’in liste dışı kalabileceğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, ”Ben yargıç değilim. Ona yargıçlar karar verir. Bizim PM listemizde kadın kotası yüzde 25’in üzerinde. Organ olarak baktığınız zaman bunu görürsünüz” şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin de sorular üzerine değerlendirme yapmak istemedi ve hiçbir problemin olmadığını söyledi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.