ManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] Yener: YSK’ya yönelik usulsüzlük iddiaları asılsızdır

0
seçim

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen 13’üncü Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Seçimlerine yönelik yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçlarıyla ilgili süreç şeffaf şekilde devam etmekte ve tüm süreçte siyasi partilerimiz de yer almaktadır” dedi.

YSK’nın seçimlere ilişkin sandık sonuç tutanaklarını siyasi partilerle paylaşmasının ardından sosyal medyada usulsüzlük tartışmaları yaşandı.

YSK Başkanı Yener kuruma yönelik suçlamalara değinerek “Sosyal medyadaki görsellerin YSK ile ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik asılsız iddialara itibar edilmemeli” ifadelerini kullandı.

Yener, şunları ekledi:

”Oy verme gününde sandıktan çıkan oy pusulaları kurul huzurunda sayılmakta ve tüm kurul üyelerince ıslak imza ile imza altına alınmaktadır. İlgili evrakların ilçe seçim kurullarına teslim süreci siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Kurulların vermiş oldukları kararlara karşı tarafların YSK’ya itiraz hakları bulunmakta olup TBMM‘de grubu bulunan beş siyasi partinin temsilcisi de katılmaktadır. YSK, önüne gelen bu itirazları yasanın öngördüğü süre içerisinde görüşüp sonuçlandıracaktır.

Asılsız iddialara itibar edilmemelidir. Süreç şeffaf şekilde devam etmekte ve süreçte siyasi partilerimiz yer almaktadır. YSK teknik altyapısı uygun olan ve seçime katılan tüm siyasi partilerle veri akışını gerçekleştirmiş olup kesin sonuçların açıklanmasından sonra sonuçlar tüm kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.