ManşetTürkiye

Saz çalıyor diye yurttan atıldı

0

Rize Üniversitesi (RÜ) öğrencisi Özgül Çakmakçı, saz çaldığı ve erkeklerin de bulunduğu sosyal etkinliklere katıldığı gerekçesiyle yurttan atıldı.

RÜ Meslek Yüksek Okulu Su Ürünleri bölümü öğrencisi Özgül Çakmakçı, İslamcı Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Rize Şubesi’nin, Çiftekavak Mahallesi’nde misafirhaneye dönüştürdüğü kız yurdunda kaldı. Çakmakçı, eğitimi sırasında Rize Üniversitesi’nin sosyal etkinliklerine katıldı, Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi’nde Türk Halk Müziği dalında solistlik yaptı, bağlama kursu almaya başladı. İddiaya göre yurt yöneticileri genç kıza, “Erkeklerin bulunduğu ortamda bağlama kursu alıyor. Solistlik yapıyor, erkeklerle geziyor” gerekçeleri ile baskı uygulamaya başladı. Eğitim yılı sonunda kitap, elbise, çarşaf, yorgan gibi çeşitli eşyalarını yurta bırakarak memleketine dönen Çakmakçı, tatilde katıldığı Türk Halk Müziği solo ses yarışmasında önce Karadeniz Bölge 1.’si, ardından ise Türkiye 4.’sü oldu.2.sınıfa geçen Çakmakçı, yeniden geldiği Rize’de aynı yurda gitti. Maddi durumunun iyi olmadığını ve burslu okuduğunu anlatarak yurt ücretinde indirim isteyen Çakmakçı’yı iddiaya göre yöneticiler, “Ahlaki davranışların uyum sağlamıyor” diyerek yurda almadı. Suçlamalar üzerine yurt yöneticileri ile tartışan genç kız, gözyaşları içerisinde yurttan ayrıldı. Bir gün sonra yeniden yurda gelen Çakmakçı, geçen yıldan kalan kitapları, ayakkabıları, elbiseleri ve diğer eşyalarını almak isteyince Yurt Müdürü Esra Balta’nın, “Eşyaların belediye çöplüğünde. Git oradan al” dediğini iddia etti. Cumhuriyet Polis Merkezi’ne giden Özgül Çakmakçı, yurt yöneticileri hakkında şikayette bulundu. Polis, Yurt Müdürü Esra Balta’yı ifadeye çağırırken, konu hakkında Rize Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma başlattı.Çakmakçı,  “Ben bir kız öğrenciyim. Burada beni savunacak kimsem yok. Hiç eşyam kalmadı. Arkadaşlarımdan aldığım kıyafetleri giyiyorum. Bağlama kursuna gidiyorum. Benim arkamda saz çalan kız ve erkek arkadaşlarım da oluyor. Üniversitede bir çalışma yaparken kütüphanede kız- erkek birlikteyiz. Okulda da. Bunlar onlara göre ahlak dışı davranış oluyor” dedi.

Burası depo değil

Yurt müdürü Esra Balta ise, öğrencinin geçen yıl eşyalarını emanete değil, yurttaki arkadaşlarına bırakarak gittiğini, zamanında gelip almayınca da ortada kalan eşyaları çöpe attıklarını söyledi. Balta, “Burası depo değil. Zamanında eşyalarını gelip alsaydı” diye konuştu. Balta, öğrencinin neden yurttan atıldığına ilişkin açıklama yapmazken, eşi ve yurdun bağlı olduğu derneğin yöneticisi Yaşar Balta, öğrencinin ahlaki davranış bozukluğu içerisinde olduğunu öne sürerek bu nedenle yurda almadıklarını söyledi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.