TürkiyeManşet

Savunma Yılmıyor: Yasak Anayasa’ya aykırı, vazgeçmeyeceğiz

0

Baroların Ankara’da yapacağı Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara Valiliği “yasak” kararı açıkladı. Kararda her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlandırıldı. Yasağın gerekçesi olarak koronavirüs salgını gösterildi.

Baro başkanları ve avukatlar ise Savunma Mitingi’nden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

‘Karar Anayasa’ya aykırı’

Kararın Anayasa‘ya aykırı olduğunu belirten Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan şöyle söyledi:

Anayasal haklarımız çok ciddi tehdit altındadır. (…) Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve bilim kurulunun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi Anayasa’ya aykırıdır.

Öte yandan baro başkanları bugün baro teklifinin görüşüleceği TBMM Adalet Komisyonu’na kabul edilmedi.

‘Anlattık dinlemediniz’

Ankara Valiliği’nin kararına ilişkin baro başkanları, sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla yürüyüşten vazgeçmeyeceğini açıkladı. Barolar Twitter‘den yaptıkları eş paylaşımda, miting yasağını kabul etmeyeceklerini ifade etti:

Anlattık, dinlemediniz. Başkentimize geldik, yürütmediniz. Adalet Komisyonuna almadınız, görüşmediniz. Basın yayınladı, ekranlarını kararttınız. Sosyal medyada göründük, kapatmaya kalktınız. Miting çağrısı yaptık, yasak koydunuz. Haberiniz olsun: vazgeçmeyeceğiz!

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.