Kültür-SanatManşet

Sansür Altın Portakal’da ise Gösterim Kadıköy Nazım Hikmet’de

0

Uygulanan sansür nedeniyle 51. Altın Portakal Film Festivali’nden çekilen filmler ve yönetmenleri, Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşuyor.

17 – 19 Ekim tarihleri arasında Altın Portakal Film Festivali Belgesel Yarışması’ndan sansür nedeniyle çekilen filmleri Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gösteriliyor.

9 nazım hikmet kültür merkezi

“Altın Portakal bu yıl sansür tartışmalarıyla açıldı. Görüldü ki, AKP’nin “yeni Türkiye”sinde, sanat eserleri TCK’ya göre değerlendirilip yasaklanabiliyor. Bunun için işi “hukuka” uydurmaya bile gerek duyulmuyor, sadece kanaat yeterli olabiliyor. Buna tepki gösteren sinema yazarları ve jüri üyeleri festivali boykot ettiği halde, bir şey olmamış gibi festival devam edebiliyor, sansür normalleştiriliyor, yaratım özgürlüğü önemsizleştiriliyor. 13 yönetmenin filmlerini çekerek zaten çok kısıtlı olan gösterim olanağından feragat ettikleri gerçeği sessizliğe boğulurken, hangi jüri üyesinin hangi lüks otelde ağırlandığı haberleri medyaya servis edilebiliyor.

Bu kabul edilemez, kanıksanamaz! Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak yönetmenlerle buluşuyor ve ilan ediyoruz: Sansür oradaysa, biz buradayız! Sansürcü karanlığı, dayanışmanın ışığıyla dağıtıyoruz ve dayatılanı reddedişin filmlerin ve yönetmenlerini 18 – 19 Ekim tarihlerinde seyircilerle buluşturuyoruz” diyen Nazım Hikmet Kültür Merkezi ekibi herkesi belgesel filmleri izlemeye, Antalya’da sinemeseverler ile buluşamayan yönetmenleri dinlemeye çağırıyor

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu’nda yapılacak ücretsiz gösterim programı:

17 Ekim Cuma Ruhi Su Salonu:
18:00 – Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali kapsamında, Reyan Tuvi’nin Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek filmi.

18 Ekim Cumartesi Ruhi Su Salonu:
11:00 – Nail V. (Kurtuluş Özgen)
13:30 – Eymir Neden Paylaşılamadı? (Yasin Semiz)
16:00 – Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda (Ayris Alptekin, Albina Özden, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz)

19 Ekim Pazar Ruhi Su Salonu:
11:00 – Arabeks (Cem Kaya)
13:00 – Diyar (Devrim Akkaya)
15:00 – O İklimde Kalırdı Acılar (Cenk Örtülü, Zeynel Koç)
17:00 – Külkedisi Değiliz (Emel Çelebi)

Ayrıntılı bilgi için facebook etkinlik sayfası

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.