DünyaManşet

Şam: Yazılı güvence yoksa çekilme de yok

0

Suriye hükümeti, kent ve kasabalardaki askeri gücünü çekmeden önce muhaliflerin “yazılı güvence” vermesini istiyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklaması, Annan barış planının uygulanması için verilen sürenin dolmasına iki gün kala geldi.

Açıklamada, “BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın henüz, silahlı grupların her türlü şiddetin sona erdiğini kabul ettiğine ilişkin yazılı güvence sunmadığı” belirtildi.

Cumartesi günü Suriyeli isyancılar, hükümet güçlerinin bir gün içinde 160’dan fazla kişiyi öldürdüğünü bildirdi.

Suriyeli eylemciler, Suriye birliklerinin tank ve helikopterlerin desteğinde Halep, İdlib ve Hama’ya saldırılarının bugün de sürdüğünü söylüyor.

Eski BM genel sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanan altı maddelik barış planına göre, 10 Nisan’dan itibaren ülkedeki tüm silahlı güçler ateş kesmeye başlayacak.

Ateşkes 12 Nisan tarihinden itibaren tam olarak uygulanmaya başlanacak.

Ancak, Suriye muhalefeti, Türkiye, Körfez ülkeleri ve Batılı devletler Suriye’nin planı uygulayacağına kuşkuyla bakıyor.

Suriye hükümeti, gelecek hafta yürürlüğe girecek ateşkes anlaşmasından önce bazı kent ve kasabalardan askerlerini ve tanklarını çektiğini iddia etmişti.

Bölgedeki BBC muhabiri, Suriye hükümetinin, muhaliflerin topyekun teslim olmasını istediğinin açık olduğunu söylüyor.

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan bin 500 Suriye vatandaşı, Ceylanpınar’daki çadırkente yerleştirildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.