Doğa MücadelesiManşetYerel

Salihli’de zafer JES’e karşı direnenlerin oldu

0

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı’da köylüler SANKO Enerji’nin, 19,5 MWe kapasiteli, 75 bin 875 metrekare büyüklüğündeki kurmak istediği jeotermal enerji santraline (JES) karşı verdikleri mücadeleyi kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje için verilen Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) Gerekli Değildir kararına karşı Salihli Çevre Derneği öncülüğünde bölge halkı iptal davası açmıştı.  Açılan davada Manisa 2’nci İdare Mahkemesi kararı iptal etmiş, şirket de mahkemenin kararının iptali için Danıştay’a temyiz için başvurmuştu.

Yurttaşlara açılan dava devam ediyor

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre Danıştay ise talebi reddederek İdare Mahkemesi’nin iptal kararını kesinleştirdi. Karar bölge halkında büyük sevinç ile karşılandı.

Öte yandan bölge halkının JES projesine karşı direndikleri için gözaltına alınan 33 yurttaşa açılan dava hâlâ devam ediyor. Davanın üçüncü duruşması ise 15 Haziran’da yapılacak.

‘Dayanışma yaşatır’

Konu hakkında açıklama yapan Salihli Çevre Derneği Başkanı avukat Seçil Ege, “Hacıbektaşlı’da direnirken dayak yedik, gaz yedik, coplandık, gözaltına alındık ve hala yargılanıyoruz ama canımız Salihli’mizin bereketli toprakları, suları, havası bir beladan kurtuldu. Bu mücadelede yanımızda olan herkese sonsuz teşekkürler. Dayanışma yaşatır. Direniş güçlendirir” dedi.

Salihli Çevre Derneği’nden Hakkı Uysal da, “Uzun süre sonra edilen mücadele ile önemli bir kazanım elde ettik. Burada haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdik. ÇED kararları şirketlerin isteklerine göre yapılıyor. Ama doğanın isteği her şeyden daha önemli. Biz de doğamız için mücadele ettik ve kazandık. Bölgemizi korumak için mücadele devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.