Hayvan HaklarıManşetTürkiye

[Hayvan hakları yasası nerede?] Sakarya’da 17 ölü köpek bulundu

0
Fotoğraf: DHA

Sakarya Kocaali‘de dün sokak hayvanlarını beslemeye giden hayvanseverler, çöp yığınları içinde açılmış çukurda 16 köpek ölüsü buldu.

Hayvanseverler, çukurun üzerinde başına poşet geçirilmiş başka bir ölü köpek de buldu.

Suç duyurusunda bulunulacak

Hayvanseverler o anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Görüntüler sonrası Sakarya Barosu, olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Zekiye Güneş Kılcı, bu işin daha ciddi ele alınması gerektiğine vurgu yaptı:

Videodan anladığımız kadarıyla bir kısım ölmüş hayvanlar belediye çöplüğüne atılmış. Öncelikle burası kim ve kimlerce yapılmış tespit edilmelidir. Şayet bu alan belediye ekiplerince kullanılmaktaysa, ekipler bu alanın işaretlenmesi kamu sağlığı ve bulaşıcı hastalık riskine karşı kireçlenmesi gibi bir kısım önlemlerin alınması gerekmektedir. Videoda boğulmuş bir köpek görülmektedir, bu köpeğin kimlerce öldürüldüğü ve oraya atıldığı araştırılmalıdır. Bu iş daha ciddi ele alınmadıkça, biz sahada mücadele eden hukukçulardan tecrübelerini yasal zemine oturtmamızı istemedikçe ve bu olaylar tamamen yerel yönetimlerin insafına bırakıldıkça benzer olaylara her gün yenileri eklenmeye devam edecektir.”

Kocaali Belediyesi yetkilileri ise konuyla ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

Yavru kedi patileri ve kuyruğu kesilmiş olarak bulundu

Öte yandan, Sivas‘ta da bir yavru kedi patileri ve kuyruğu kesilmiş halde sahibi tarafından ölü bulundu.

Çayyurt Mahallesi‘ndeki evinin bodrum katında yaklaşık 50 sokak kedisine bakan Gül Dursun, Tostos ismini verdiği beş aylık yavru kediyi dün veterinere götürmek istedi.

Ancak Dursun, kedisini bulamadı.

Gül Dursun, kedi yavrusunu dün akşam saatlerinde evinin yakınlarında patileri ve kuyruğu kesilmiş halde buldu.

Polis, olayla ilgili inceleme başlattı.

You may also like

Comments

Comments are closed.