UncategorizedKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs tanı kiti açıklaması: İddialar asılsız

0

Bakanlık “Bir internet sitesi kaynaklı haberlerde yer alan, “Türkiye’de kullanılan koronavirüs testlerinin doğruluğunun düşük olduğuna ve Bakanlığımızın farklı birimlerindeki görev değişikliği ve ayrılmaların bu konuyla ilişkili olduğuna” dair iddialar asılsızdır” dedi. 

‘Testlerin duyarlılığı yüzde 90’

“Covid-19 salgınının başlamasının ardından ilk dönemde kullanılan tanı kitleri virüsün tek geni üzerinden teşhis koyan kitler olarak, tek yerli üreticiden temin edilmiştir. İlerleyen dönemlerde farklı üreticilerin çok gen üzerinden tetkik yapan kitlerinin de ülkemizde ruhsatlandırılması ile farklı tedarikçilerden de temin imkanı ortaya çıkmıştır” denilen verildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün gelinen aşamada, tanı kitleri ile ilgili alımlar Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) tedarik yöntemi ile kataloğuna girmiş ürünler arasından yapılmaktadır. Kataloğa giren tüm kitlerin uluslararası kabul edilmiş standartları karşılayan kitler olması gerekmektedir. DMO üzerinden tedarik edilen ve halen Halk Sağlığı Laboratuvarlarımızda kullanılmakta olan kitler de uluslararası standartlarda olup duyarlılıkları yüzde 90’ların üzerindedir.

‘Görevden alma yok’

Medyada yer alan haberlerde adı geçen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Prof. Dr. Selçuk Kılıç’ın görevlendirme süresinin sona ermesi nedeniyle kurumdan ayrılarak, üniversitedeki görevine geri döndüğü kaydedilen açıklamada, “Prof. Dr. Kılıç’ın asli görevine dönüşünün ya da Bakanlığımızdaki diğer görev değişiklilerinin bu konu ile ilgisi bulunmamaktadır” ifadesi kullanıldı. 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, tanı kitinin yanlış sonuç verdiği iddialarını ve istifa ve görevden alınmaların bu iddialarla ilgili olabileceği konusunu dile getirmişti. Emir kitlerin sadece Bioksen firmasından temin edilmesinde yolsuzluk olduğunu öne sürmüştü. 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.