Kültür-SanatManşet

Sabahattin Ali, o ormanda öldürüldü, bu ormanda yaşayacak

0

İdefix Sanal Kitap Fuarı boyunca süren yazar ormanı anketinin sonuçları belli oldu. Daha önce verdikleri oylar doğrultusunda Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet adına iki orman kuran İdefix üyeleri, bu kez yüzde 13 oy ile Sabahattin Ali‘yi seçti.

21 Aralık tarihinde sona eren ve 30 gün içinde yaklaşık 3 milyon kişiyi ağırlayarak, kendi rekorunu bir kez daha kıran İdefix Sanal Kitap Fuarı süresince gerçekleşen yazar ormanı anketinin sonuçları belli oldu.

Daha önce Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’in adına iki ormana hayat veren İdefix, bu yıl kuracağı ormanı üyelerinin oyları doğrultusunda Sabahattin Âli’ye ithaf edecek.

İdefix’in Sanal Kitap Fuarı boyunca yaptığı ankette İdefix üyeleri yüzde 13 oy ile Sabahattin Ali’yi seçti.

1948’de yasal yollardan yurtdışına çıkma olanağı bulamadığı için ülkeden kaçmaya çalışırken para karşılığı anlaştığı Ali Ertekin adlı kaçakçı tarafından katledilen ve cesedi aylar sonra Bulgar hududuna yakın bir ormanlık alanda bulunan Sabahattin Ali’nin adını alarak bir kez daha değerlenecek olan bu orman, Nisan 2012’de ÇEKÜL ve İdefix’in birlikte belirleyeceği bir alanda yeşerecek.

Ortalama büyüklükteki her 200 kitap için yetişkin bir ağacın kesildiği bilgisiyle yola çıkan İdefix, bu projeyi o sene İdefix’ten satın alınan kitaplar için kesilen ağaçları doğaya geri kazandırmak amacıyla başlattı.

“Her sene dikeceğimiz fidanlar ile oluşacak ormanlarımıza da yazarlarımızın ismini verelim istedik” diyen İdefix Direktörü Bora Ekmekçi, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu kapsamda TEMA ve ÇEKÜL ile birlikte ve onların da katkılarıyla ormanlarımızı oluşturmaya başladık. İlk ormanımızın fidanlarını usta yazarımız Yaşar Kemal’e ithafen Malkara’da diktik. İkinci ormanımız ise Nazım Hikmet adına Kemerburgaz’da yeşerdi. Sıra geldi Yazar Ormanları’nın üçüncüsü olan Sabahattin Âli Hatıra Ormanı’na.”

(Cnn)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.