ManşetEnerjiİklim Krizi

Rüzgar ve güneş 2021’de küresel elektrik üretiminin onda birini karşılayarak rekor kırdı

0

Bugün yayınlanan Ember raporu, elektrik üretiminde en hızlı büyüyen kaynaklar olan rüzgar ve güneşin 2021’de küresel elektrik üretimindeki payının yüzde 10’u yakalayarak rekor kırdığını ortaya koyuyor. Önemli bir kilometre taşı teşkil eden bu seviyeye şu anda dünyada 50 ülke ulaştı. Genel olarak, 2021’de küresel elektriğinin yüzde 38’i temiz kaynaklardan üretilirken, kömüre dayalı üretimin seviyesi yüzde 36’da kaldı.

Ember’ın küresel lideri Dave Jones yaptığı açıklamada “Rüzgar ve güneş artık burada” dedi ve ekledi:

“Mevcut enerji sistemini yeniden şekillendirecek süreç başladı. İçinde bulunduğumuz on yıllık dönemde, küresel emisyon artışlarını tersine çevirmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için bu kaynakların yıldırım hızında konuşlandırılması gerekiyor.”

Ember’in üçüncü yıllık Küresel Enerji Raporu, ayrıntılı verilerle birlikte bugün yayınlandı. Rapor, 209 ülke için 2000’den 2020’ye kadarki elektrik üretimini kapsarken, küresel enerji talebinin yüzde 93’ünü temsil eden 75 ülke için 2021’ye dair en son verilere yer veriyor.

Paris Anlaşması’ndan bu yana dünyada rüzgar ve güneşin payı iki katına çıktı

Rapor, 2021’de dünyanın en büyük beş ekonomisi de dahil olmak üzere 50 ülkenin elektrik üretiminde rüzgar ve güneşin payının yüzde ona ulaştığını ortaya koyuyor. Bu seviyeyi yedi yeni ülke 2021’de ilk kez geçti: Çin, Japonya, Moğolistan, Vietnam, Arjantin, Macaristan ve El Salvador. Dünya genelinde, Paris Anlaşması‘nın imzalandığı 2015’ten bu yana rüzgar ve güneşin payı iki katına çıktı.

En hızlı dönüşüm, elektrik talebinin yüzde onunun sadece son iki yılda fosil yakıtlardan rüzgar ve güneşe kaydığı Hollanda, Avustralya ve Vietnam‘da gerçekleşti. 2021’de yüzde 52 ile Danimarka’nın başını çektiği on ülke, elektriğinin dörtte birinden fazlasını rüzgar ve güneşten üretti ve yüksek miktarda değişken yenilenebilir enerjinin şebekeye başarıyla entegre edilebileceğini gösterdi.

Yeniden sıçrayan elektrik talebi CO2 ve kömürde rekor artışa yol açtı

Salgından sonra yeniden yükselişe geçen elektrik talebi, 2021’de şimdiye kadarki en büyük yıllık artışı (+1.414 TWh) gösterdi. Bu, küresel elektrik talebine yeni bir Hindistan eklemekle eşdeğer. Rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki rekor büyümeye rağmen, 2021’de elektrik talebindeki küresel artışın sadece yüzde 29’u bu iki kaynaktan, geri kalanı ise fosil yakıtlardan karşılandı.

Sonuç olarak, 2021’de, kömür enerjisi 1985’ten bu yana en hızlı büyümeyi gösterdi (yüzde 9) ve 10.042 TWh ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Ancak 2021’de sadece yüzde bir artan küresel doğalgaz üretimi, kömürdeki rekor artışa yetişemedi. 2021’de fosil yakıtlardaki artış, 2018’deki bir önceki rekoru yüzde üç ile geçerek küresel enerji sektörünün CO2 emisyonlarını tüm zamanların en yüksek oranına ilerletti.

‘Rüzgar ve güneş enerjisindeki hızlı büyüme oranlarının sürdürülmesi gerekiyor’

Rüzgar ve güneş üretimi 2021’de yüzde 17 büyüdü. Enerji sektörünü bir buçuk derece hedefine yönlendirmek için, rüzgar ve güneş enerjisinin 2030’a kadar her yıl, son on yılın ortalaması olan yüzde 20’lik bileşik büyüme oranlarını yakalaması gerekiyor.

Ember’ın küresel lideri Dave Jones, “Temiz elektriğin artık muazzam bir ölçekte inşa edilmesi gerekiyor” diyor ve son olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Liderler, yüzde 100 temiz elektrik üretimine ne kadar hızlı geçmeleri gerektiğini ancak fark ediyorlar.”

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.